Standart Lotus Exige modelinden daha üst düzey bir sürüş makinesi hayal etmek zor fakat ne zaman böyle düşünecek olsak Lotus bizi şaşırtmayı başarıyor.

Yeni Exige Cup 430 modeline merhaba deyin. Bu araç, mevcut Cup 380 modelinin yerini alarak serinin en üstünde konumlandırılıyor.

Lotus, Cup 430 modelini oluşturmak için Evora GT430 modelinde kullanılan motoru Exige modeline yerleştirmiş. 3.5 litre hacmindeki supercharger’lı V6 motorun 430 beygir güç ürettiğini duymak sizi çok şaşırtmayacaktır. Araç, sahip olduğu 440 Nm tork değerinin tamamını apaçık ortada duran 6 ileri manuel şanzıman yardımıyla arka tekerlere aktarıyor.

Aslına bakarsanız yeni Cup 430 modelini oluşturmak için Lotus’un sadece mevcut bir motoru Exige modeline yerleştirdiğini düşünebilirsiniz fakat yapılan işlemler biraz daha karmaşık. Lotus bu motorun üzerinde daha hafif olan Exige modeline uyum sağlaması için biraz modifikasyon yapmış, hava girişlerini arttırmış ve kurucu Colin Chapman’in felsefesi devam ettirilerek oldukça hafif tutulmaya çalışmış.Aslına bakarsanız aracın boş ağırlığı 1.055 kg. Otomobilin sahip olduğu güç ağırlık oranıyla 0’dan 100 km/s hıza 3.2 saniyede çıkıyor ve 289 km/s azami hız değerine sahip. Bütün bunları arka tekerleklere 220 kg güç uygulayan yeni hava kitine rağmen başarıyor. Bu hava kiti daha keskin dönüşler yapmaya yardımcı olması için takılmış fakat düz yolda fazla sürtünmeye sebebiyet veriyor.

Cup 430 modelinin nelere kadir olduğunu anlamamıza yardımcı en iyi sayısal değer tur zamanları olacak gibi duruyor. Lotus’un söylediğine göre araç, efsanevi Hethel pistindeki turunu sadece 1 dakika 24.8 saniyede tamamlıyor. Bu rakam ile araç, pisti tamamlayan en hızlı üretim aracı  unvanına sahip oluyor ve bu değer Lotus’un  tamamen pist odaklı modeli 3-Eleven modelinin sahip olduğundan 1.2 saniye daha az.

Ne yazık ki federal düzenlemeler dolayısıyla Lotus Exige Cup 430 modeli Amerikan yollarında sürülemeyecek. Ama Amerikalı alıcılar aracı satın alıp pistte sürebilirler. Modelin siparişleri Avrupa’da alınmaya başlandı. Cup 430’un fiyatı Birleşik Krallık’ta 99,800£’dan başlıyor. Model Almanya’da 127,500€ ve Fransa’da da 128,600€’dan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.