Alfa Romeo ve Maserati, İtalya fabrikalarındaki üretim adetlerini azalttı. Bu kararın alınmasında Çin’de ithalatı etkileyen yeni bir yasanın satışları düşürmesi etkili oldu.

Çin’de resmi mercilerin otomotiv üreticileri ve satıcıları arasındaki etkileşimi etkileyen yasalar çıkarmasıyla iki İtalyan marka Çin’deki satışlarının düşmesine tanık oldu. Bu yeni yasalar, üreticilerin satıcılara stok yollamasını engelliyor.

Sendikadan alınan bilgiye göre Maserati Levante’nin üretimine Ekim ve Kasım aylarında iki hafta ara verilecek. Cassino’da üretimi gerçekleşen Alfa Rome Giulia ve Stelvio modellerinin ise üretimi bu ay vardiya başına 300 adetten 265 adede düşürüldü. AutoNews’in haberine göre Alfa Romeo üretimde azalmaya gitmeden önce Eylül’ün ortasından beri dört Cuma günü üretimi durdurmuştu. Bu durum İtalyan Otomotiv Üreticisine 2,000 adet araca mal olmuştu.Pazar araştırma şirketi JATO Dynamics’in raporuna göre Alfa Romeo’nun Çin’e gönderdiği Giulia ve Stelvio modellerinin sayısında gözle görülür bir düşüş oldu. İtalyan üretici Haziran ayında Çin’e 1,006 adet Stelvio yolladı. Bu rakam Temmuz ayında 2,666’ya çıktı fakat Ağustos ayında 227’ye düştü. Benzer bir şekilde Maserati’de yılın ilk yarısında Çin’e ayda ortalama 800 ünite yollarken Temmuz ve Ağustos aylarında ortalama 250 adet Levante modeli yolladı.

JATO Dynamics, Fiat Chrysler’in Levante, Giulia ve Stelvio modelleri için ulaşılması zor hedefler koyduğuna inanıyor. Şu ana kadar gerçekleşen satış işlemlerine bakılırsa Alfa Romeo, 2017 senesinde 130,000 ile 140,000 adet arasında araç satışı gerçekleştirecek. Fakat Fiat Chrysler’in CEO’su Sergio Marchionne yılın başında Alfa’nın 170,000 adet araç satmasını beklediğini söylemişti.