Mazda, RX-9 isimli coupe konseptini Tokyo Otomobil Fuarı’nda tanıtacak. Mazda’nın aldığı patent ise bize spor modelin kapıları hakkında ipuçları veriyor. RX-9 eğer hayata geçerse Aston Martin modellerinde kullanılan kapıların benzerlerine sahip olabilir.

Mazda, 15 derece yukarıya doğru açılabilen kapının patentini aldı. Bu patentin yakın zamanda tanıtılacak olan RX-9 konsept modelinde kullanılması bekleniyor.

Tasarım, standart bir menteşenin yukarı doğru açılı hareketine dayanıyor. Devrim niteliğinde olmayan bu tasarım yine de eğer gerçeğe dönüşürlerse RX logolu Mazda modellerine dikkat çekici bir görünüm kazandıracaktır.Mazda’ya göre spor otomobillerin başı yüksek kaldırımlarla dertte. Marka bu sorunun çözümünü yukarı doğru açı alan kapılar ile çözmeyi hedefliyor.

Bu patentin ilk olarak kullanılması beklenen RX-9 konsept modeli hakkındaki iddialar uzun zamandır devam ediyor ancak otomobil üreticisi henüz bu konu hakkında olumlu veya olumsuz bir açıklama yapmış değil. Mazda’nın yeni bir Rotary motor üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirtmesi ise hayranların RX  modelleri umutlarını canlı tutmasını sağlıyor.

Yapılan söylentilerin doğru mu yoksa yanlış olduğunu söylemek güç ancak RX-9’un üretim aşamasına geçecek potansiyele sahip olduğunu söyleyebiliriz.