Mazda’nın Wankel motorları yıllar boyunca marka için oldukça büyük bir önem arz ediyordu. 2012 yılı ile birlikte Mazda RX-8 modeline veda etmemizin ardından Japon üreticiden yeni bir rotary motorlu otomobil görememiştik. Bu durum önümüzdeki yıllarda değişecek gibi görünüyor ancak pek beklediğimiz gibi değil.

Paris Otomobil Fuarı ile birlikte iki adet elektrikli model tanıtmayı planladıklarını açıklayan Mazda, bu araçlardan birinin tamamen elektrikli diğerinin ise menzil genişletici bir motorla geleceğini belirtti. Ve bu menzil arttırıcı da beklendiği gibi Wankel motor olacak.

Menzil genişleticiler, elektrikli araçların bataryaları tükendiğinde aracın daha fazla yol kat edebilmesi amacıyla bataryaları tekrar şarj etmek için fosil yakıt kullanacak. Hatta daha çevreci olması açısından bu motor LPG ile çalışabilir.Yeni hibrit model hakkında bildiklerimiz ne yazık ki bu kadar ancak Mazda yaptığı açıklamada Wankel motorun kompakt boyutları ve yüksek verimi sayesinde menzil genişletici olmak için oldukça müsait olduğunun altını çizdi.

Resimde gördüğünüz araç ise 2015 yılında tanıtılan Mazda RX-7 ve RX-8 modellerinin potansiyel halefi konumunda olan Maz RX-Vision konsepti. Ancak Mazda’nın yeni modeli şık bir spor otomobilden çok Nissan Leaf veya Chevrolet Bolt gibi bir araç olmaya daha yakın görünüyor. Ancak ne olursa olsun bu model, Mazda’nın Sustainable Zoom-Zoom 2030 planında önemli bir rol oynayacak.

2030 yılına gelindiğinde Mazda, araçlarının %95’inin bir şekilde elektrikli olacağını söylüyor. Ve bu rotary motorlu hibrit de marka için oldukça önemli olacak gibi görünüyor.