Tokyo Otomobil Fuarı yaklaşırken, hepimiz Mazda’nın yeni Wankel motorlu konseptini dört gözle bekliyorduk ancak son raporlar aracın beklediğimiz gibi olmayacağı yönününde.

Mazda’nın efsanevi RX-7 modeli birçok otomobilseverin beğenisini kazanan Wankel motor daha sonra ise RX-8 modelinde kullanılmıştı. Bu modelin ardından Wankel motorlu araçları rafa kaldıran marka, bu üniteyi yeniden bir modelinde kullanma kararı aldı. Ancak yeni ünite RX-7 ve RX-8 modellerinden olduğu gibi gücünü doğrudan tekerleklere aktarmak yerine araçta kullanılan elektrikli motorun menzilini arttırmak için kullanılacak.

Japon otomobil üreticisinin elektrikli bir araç üzerinde çalıştığı öğrenilirken bu aracın Avrupa ve Japonya’da tamamen elektrikli olarak kullanılması bekleniyor. ABD pazarında ise aracın menzil arttırıcılı benzinli bir motorla birlikte sunulacağı belirtildi.Bu araçta Mazda’nın Wankel motorunun kullanılmasının oldukça uygun olacağı öngörülürken aynı zamanda Japon marka bu teknolojiyi de hayatta tutmuş olacak.

Bütün bu gelişmeler Wankel motorlu yeni bir spor otomobil bekleyenleri hayal kırıklığına uğratmış olsa da bu seçenek henüz tamamen rafa kalkmış görünmüyor. Ancak bu aracın gerçekleşebilmesi için aracın yeterli performans verilerini sunmasının yanında piyasa koşulları da büyük rol oynayacak.

Mazda’nın motor şefi Mutsuo Hitomi konu ile ilgili MX-5 modelini işaret ederk, ”Birçok farklı modelde spor otomobil satacak mıyız? Birden çok spor otomobil satan pek fazla şirket yok.” ifadelerini kullandı ancak yine de kapıları kapatmadı.

Mazda’nın rakipleri arasında Nissan’ın 370Z modelinin dışında GT-R ile piyasada bulunduğunu, Toyota’nın GT86 modelinin yanına yakında tanıtılması beklenen Supra modelini ekleyeceğini Hitmo’ye hatırlatmak istiyoruz. Ayrıca Honda’nın da NSX’in altında konumlandırılacak olan bir model üretmek istediği biliniyor. Tüm bunları göz önüne aldığımızda Mazda’nın rakiplerinin birden fazla spor otomobil ürettiğini söyleyebiliriz, umarız Mazda da rakiplerinin yolundan gider ve güzel bir spor otomobil ortaya koyar.