Mazda, RX-Vision konseptinin tanıtılmasından yaklaşık iki yıl sonra Ekim ayı sonunda düzenlenecek olan 2017 Tokyo Otomobil Fuarı’nda rotary motorlu yeni bir konsept model sergilemeye hazırlanıyor.

Markanın Avrupa Araştırma ve Geliştirme Başkan Yardımcısı Matsuhiro Tanaka, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda yaptığı açıklamada, ‘‘Tokyo Motor Show ile yeni bir tasarım konsepti sunacağız, bunu RX-Vision konseptinin evrimi olarak düşünebilirsiniz.’’ diye konuştu. Tanaka ayrıca, ‘‘Bir konsepti tanıttığımızda amacımız mühendislik ve tasarım ekibimizle birlikte onu gerçekleştirmektir. Söylemeye çalıştığım şey, konsept modeli hayata geçirmek için azami gayret gösteriyoruz ” ifadelerini kullandı.Tanıtılacak olan yeni konsept araç, üretim modeli hakkında ipuçları vermenin yanı sıra Mazda’nın diğer modelleri hakkında da fikir sahibi olmamızı sağlayacak. Ayrıca, rotary motoru ile eşleştirilen bir hibrit ünitenin geliştirilmesine rağmen yeni RX’in sadece içten yanmalı motor ile geleceği düşünülüyor.

Spor otomobiller Japonya’da önemli bir yere sahip olduğu için Mazda, masrafları düşürmek için MX-5 modelinde olduğu gibi Fiat veya başka bir marka ile ortaklığa gitmeyi düşünmüyor. Tanaka konu hakkında ‘‘Şuanda kesinlikle böyle bir ittifak kurmayı düşünmüyoruz.’’ sözleri ile markanın araç hakkındaki politikasını net bir dille ortaya koydu.

Mazda’nın RX’in üretim versiyonunu ne zaman ortaya çıkaracağı henüz bilinmiyor ancak yeni model 2020 yılında tanıtılabilir, böylece marka yüzüncü yılını yeni RX modeli ile kutlayabilir.