McLaren’in MSO(McLaren Special Operations) departmanı 570S modeli baz alınarak üretilen yeni MSO X modelini tanıttı. 570S GT4 yarış otomobili gibi görünmesi ve hissettirmesi için tasarlanan aracın yollara çıkması için ise bir engel bulunmuyor.

Tamamlanması sekiz ay süren projenin son hali ise Las Vegas’ta gerçekleştirilen özel müşteri etkinliği ile sunuldu. Görsel anlamda neredeyse birebir olarak 570S GT4 yarış otomobili ile aynı olan aracın grafikleri ise efsanevi F1 GTR modeline atıfta bulunuyor.

Arka bölümdeki büyük kanat 100 kg’lik yere basma kuvveti sağlarken tavandaki büyük hava girişi, MSO Titanium Super Sports egzoz, Pirelli P Zero Corsa lastikler ve geniş hava girişlerine sahip ön kaput araçta dikkat çeken diğer detaylar arasında. Bu özel otomobili daha özel kılan bir diğer detay ise tavanda, kaputta, yan marşpiyellerde, motor kapağında ve arka tamponda kullanılan çok miktarda karbon fiber malzeme. MSO’nun ortaya çıkardığı bu özel otomobilin iç mekanına baktığımızda ise minimalist bir tasarım görüyoruz. Yarış odaklı geliştirilen iç bölümde karbon fiberden yapılan Monocell 2 şaşisinin parçalarını görmek mümkün. Karbon fiber bazlı yarış koltukları ve karbon fiber eşikler kullanıcısına özel bir araçta olduğunu hatırlatırken orta bölümdeki eşya gözü de kaldırılarak tıpkı 570S GT4 modelindeki gibi yükseltilmiş.

McLaren Otomotiv Genel Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Jolyon Nash araç hakkında yaptığı açıklamada, ”Müşteriler çeşitli düşünce ve fikirlerle bize geliyor ve MSO hayal gücünün vahşileşmesine izin verebilecek sınırları belirlemek için onlarla birlikte çalışıyor.” ifadelerini kullandı. Nash sözlerini, ”MSO ekibine brifing vermek ve onları bu tür yarış otomobili merkezli araçlar üretmeye itmek için McLaren alıcısından daha iyi bir ‘yarış mühendisi’ olabilir mi?” diyerek sonlandırdı.