McLaren, yeni modeli Senna’nın teknik verilerini açıkladı. Oldukça etkileyici rakamlara sahip olan Senna, 6 Mart tarihinde Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkacak.

Sahip olduğu 4.0 litrelik çift turbo destekli V8 motorundan 800 beygir güç ve 800 Nm tork elde edebilen Senna, 1.198 kg’lık ağırlığı ile de dikkat çekiyor. Bu güçlü ve hafif modeli yolda tutmak için ise McLaren mühendisler oldukça fazla mesai harcamış; 800 kg’lik yere basma kuvveti uygulayabilen aracın bu konudaki en büyük destekçisi ise arka bölümdeki devasa kanat.

0’dan 100 km/s hıza sadece 2.8  saniyede çıkan Senna, 200 km/s hıza çıkmak için ise 6.8 saniyeye ihtiyaç duyuyor. Aracın çeyrek mili( yaklaşık 400 metre) katetme süresi 9.9 saniye olduğu açıklanırken Senna’nın hızı 340 km/s olarak açıklandı. Bu etkileyici rakamlara sahip olan aracın trafiğe çıkmasında da hiçbir sakınca yok.

Senna hakkında koşuna markanın tasarım direktörü Rob Melville , “McLaren Senna’nın tasarım dili son derece agresif ve önceki herhangi bir McLaren’den farklı.” ifadelerini kullandı. Melville ayrıca, ”Aracı ilk kez gördüğünüzde McLaren P1’den bile farklı bir seviyeye çıkmak zorunda olduğumuz tek bir amaç ve hedef doğrultusunda odaklanılmış olduğunu anlayacaksınız.” sözleriyle Senna’nın sadece performans odaklı üretildiğine bir kere daha vurgu yaptı.Bazı noktalarda markanın diğer Super Series modellerinden ayrışan Senna özellikle çok daha aşağıya konumlandırılan egzoz çıkışlarıyla farkını ortaya koyuyor. Senna’da dikkat çeken bir diğer parça ise aracın hidrolik olarak hareket ettirilebilen karbon fiber arka kanadı. Sadece 4.87 kg olan bu parça kendi ağırlığının 100 katına kadar yere basma kuvveti uygulayabiliyor.

Performans odaklı üretilen Senna’nın daha hızlı olabilmesi için birçok parça elden geçirilerek daha hafif hale getirilmiş. Hafif yapı ile birlikte süper otomobil sahip olduğu 7 ileri çift kavramalı şanzıman, RaceActive şasi kontrol sistemi, aerodinamik parçalar ve özel Pirelli P ZERO Trofeo R lastikleri ile oldukça iddialı. Bu kadar hızlı bir aracın fren sisteminin de özel olması gerekiyor tabi ki. Bu konuda bizimle aynı fikirde olan McLaren, şimdiye kadar yol otomobillerinde kullanılmış en gelişmiş fren sistemine Senna’da yer vermiş. Üretilmesi birkaç ay süren bu sistemde seramik fren diskler ve Formula 1’den ilham alınarak geliştirilen ön kaliperlerin çok daha çabuk soğuması için 6 adet havalandırmalı piston kullanılmış.Dış bölüme kıyasla oldukça sade tasarlanan iç mekan ağırlık azaltma kaygısıyla dizayn edilmiş. Oldukça sade tasarlanan iç bölümde gösterge paneli, kapılar ve Monocage III gövde elemanlarının karbon fiberle kaplı olduğunu görüyoruz. Senna’nın yan hava yastıkları ise Alcantara döşemenin altına gizlenmiş.

Senna’nın opsiyon listesinde ise karbon fiber koltuklar ve yüksek kaliteli deri döşemelin dışında 7.32 kg’lik 7 hoparlörlü Bowers & Wilkins ses sistemi de bulunuyor. Alıcılar, park sensörleri ve arka görüş kamerası için ise ekstra bir maliyet ödemek zorunda kalmayacaklar.

Stealth Cosmos siyah, Trophy Kyanos mavi, Trophy Mira turuncu, Vision Pure beyaz ve Vision Victory gri olmak üzere 5 farklı renk seçeneği olan aracın iç mekanında da Jet Black deri veya Carbon siyah Alcantara döşemeleri yer alabilecek.