Mercedes-Benz, bu yıl ile birlikte EQ markasının tanıtımını Avrupa’da yapmaya başlıyor.

İlk olarak 2016 Paris Otomobil Fuarı ile EQ markasını gün yüzüne çıkaran Alman üretici, Mercedes-Benz S650e plug-in hybrid,  GLC C-Cell ve AMG Project One hiper otomobilleri ile EQ logosunu kullanan araçları piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Markanın elektrikli ve hibrit modellerinde ‘EQ Power’ logosu kullanılmaya başlanırken Project One hiper otomobilinde ise ‘EQ Power+’imzasına yer verilmiş. Yeni marka ile birlikte Mercedes-Benz’in isimlendirme felsefesi de değişecek.

Alman marka tıpkı Mercedes-AMG ve Mercedes-Maybach’da olduğu gibi Mercedes-EQ adı altında da elektrikli modellerini tanıtacak.

Mercedes-EQ adı altında ortaya çıkacak ilk model ise tamamen elektrikli bir crossover olacak. Konsept versiyonu daha önce tanıtılan aracın 2019 yılından önce piyasaya çıkması beklenmiyor. Bu modeli ise A-Serisi ile benzer boyutlarda olması planlanan hatchback EQ A izleyecek.

Mercedes ürün stratejisi ve planlama şefi Wilko Andreas Stark, yeni isimlendirme politikasının ötesinde, tüm elektrikli EQ modellerinin “çok, çok temiz” ve “herhangi bir çizgi olmayan” ayırt edici bir tasarım dilini benimseyeceklerini belirtti.