Mercedes-Benz, hava yastığıyla ilgili bir sorun nedeniyle ABD genelinde yaklaşık yarım milyon aracın geri çağrıldığını açıkladı.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’nden yapılan açıklamaya göre sürücü hava yastığının bazı koşullar altında beklenmedik şekilde açılabildiği gözlemlenmiş.  Hava yastığında meydana gelen iki farklı sorunun aynı anda ortaya çıkmasının bu sonucu doğurabileceği açıklanırken bu durumun hava yastığı firması Takata ile ilgisinin olmadığı belirtildi.

Hava yastığının saat yaylarının kırılması ile birlikte elektrik akımı boşalmasının meydana gelmesi durumunda hava yastıklarının beklenmedik şekilde açılabileceği kaydedildi. Bu iki durumun birlikte oluşma olasılığı her ne kadar çok görünmese de istenmeyen bir durumun yaşanması ölümcül sonuçlara neden olabilir. Bunu göz önünde bulunduran Mercedes-Benz araçlarını geri çağırma kararı aldı.

Geri çağırılacak araçlar arasında CLA, GLA, GLK, GLC, GLC Coupe, B Serisi, C Serisi (sedan, coupe ve cabrio) ve E Serisi (sedan, vagon, coupe ve cabrio) modelleri bulunuyor. CLA45, GLC43, C63 ve E63 gibi AMG versiyonlar da bu gruba dahil.

Mercedes-Benz’in en çok satılan modelleri olan bu araçlardan tahmini olarak 495.290’ı geri çağırılarak modellerin tümünde direksiyon bileşenlerine ilave topraklama elemanı eklenmesi bekleniyor.