Daimler, çevre dostu otomobilleri geliştirmede tam hız ilerliyor. Şirket, 2022 senesine kadar 10 farklı elektrikli aracı piyasaya süreceklerini tekrardan belirtti.

Şirket, sadece EQ serisini geliştirmek için 10 miyar €’dan fazla yatırım yapmayı planlıyor ve bütün modellerinin en az bir elektrikli versiyonunu sunmayı planlıyor. Sonuç olarak Daimler bünyesinde 50 farklı elektrikli araç bulunduracak.

Daimler’in Ar-Ge patronu Ola Källenius, elektrikli araç teknolojisinin hızla gelişmesine rağmen teknolojilerini geliştirmede daha geniş bir yaklaşım uyguladıklarını belirtti. Odak noktalarının, “verimli yüksek teknoloji içten yanmalı motorlar, sistematik hibritleşme ve bataryalı elektrikli veya yakıt hücreli sistemler” olduğunu belirtti.

Daimler, hibrit araçların “bir taşla iki kuş vurma” konusunda en iyi olduğunu özellikle belirtti. Buna sebep olarak; şehir içinde elektrikli motor, daha uzun yolculuklarda ise içten yanmalı motor ile seyahat edilebileceğini söyledi. Mercredes’in gelecekteki şarj edilebilir hibritleri “EQ Power teknolojisi plakasını” taşıyacak ve C- Serisi’nin üstünde yer alan bütün modeller şarj edilebilen hibrit güç kaynaklarıyla sunulacak. Bu da demek oluyor ki A ve CLA-Serisi gibi modeller sadece geleneksel hibrit güç kaynakları ile sunulacak.EQC adını alan ilk EQ modeli, 2019’un ilk yarısında piyasaya sürülecek. Sprinter ve Vito modellerinin elektrikli olanları gibi bir sürü elektrikli araç da devamında piyasaya sürülecek.

Daimler, elektrikli araçların seri üretimini hızlandırmak için batarya üretilen tesisler inşa ediyor. Şirket, yılda 1 milyon adet üretmeyi hedefliyor. Başlangıç olarak lityum-iyon bataryalara odaklanacaklar fakat Källenius, “Lityum-iyon ötesinde pillerin çıkması ile daha büyük adımlar atmak hala mümkün. Mesela lityum-sülfür veya katı hal bataryalar. Ancak bugünün perspektifi ile bakılınca 5 yıldan fazla bir süre beklememiz gerekecek.” dedi.

Källenius, içten yanmalı motorları uzun bir süre daha etrafta göreceğimizi ve dizel motorların da hala büyük öneme sahip olup gelişim göstereceğini söyleyerek devam etti.