60‘lı yılların ralli dünyasına Cooper S ile damga vuran MINI, en prestijli ralli etaplarından birisi olan Monte Carlo‘da Cooper S ile 1964, 1965 ve 1967 yıllarında üç kez ipi göğüslemeyi başarmıştı. İngiliz firma, 1967 yılındaki zaferin 50.yılı anısına Frankfurt Otomobil Fuarı’na çok özel bir konsept otomobil getireceğini açıkladı.

Oldukça agresif bir görünüme sahip olan araç geniş hava girişleri, aerodinamik parçaları ve karbon fiber ayrıntılarıyla dikkat çekiyor. Genişletilmiş ön çamurluk, kaput üstü hava girişi, arka çamurluğun önüne yerleştirilen geniş hava kanalları, 19 inç boyutundaki alaşım jantları, kocaman spoylerinin yanı sıra sahip olduğu siyah ve kırmızı renkler ile araç kesinlikle özel bir model olduğunu hissettiriyor.Aracın stop lambaları, geçtiğimiz gün tanıtılan Electric konseptinde olduğu gibi Büyük Britanya bayrağını temsil ediyor. Aracın çift egzoz çıkışı ise önceki modellerde olduğu gibi ortaya yerleştirilmiş.

Yarış için tasarlanan konsept modelin iç mekanında gerekli olmayan her şey çıkarılmış. 5 noktalı emniyet kemerine sahip yarış koltuklarının bulunduğu araçta takla kafesine de yer verilmiş. Araçta gösterge paneli ve head-up display ekranı yerini korurken, geleneksel kapı kolları yerini kumaş kayışlara bırakmış.

Markanın ralli geçmişine gönderme yapan bu modelin teknik verileri ise henüz açıklanmadı ancak İngiliz üretici konsept modelini ‘en saf haliyle eğlenceli sürüş’ olarak yorumluyor.