Nissan, bir adet GT-R’ı modifiye ederek arabayı dev bir uzaktan kumandalı bir araca çevirdi. Daha sonra da profesyonel yarışçı ve GT Academy kazananı Jann Mardenborough yardımıyla Silverstone’da tur attırdı.

GT-R/C PS4 oyunu Gran turismo Sport’un reklamını yapmak için üretildi. Uzaktan kumanda edilebilmesini sağlamak için ise aracın içine dört farklı robot yerleştirildi. Bu robotlar vites geçişlerini, direksiyonu, gazı ve freni kontrol ettiler. Modifiye edilmemiş bir PlayStation DualShock 4 kumanda ise kullanıcı girdilerini araca aktarıp harekete geçiren bir mikro bilgisayara bağlandı.

Mardenborough bir helikopterin yolcu koltuğuna bindi ve aracı elindeki kumanda aracılığıyla havadan kullandı.

Araç turunu 1:17.47 ile tamamladı. Ortalama hızı 112 km/s iken ulaştığı maksimum hız 211 km/s’i buldu.

Mardenborough bu etkinlik ile ilgili olarak konuştuğunda bu gösterinin, oyun sistemlerinin ne kadar geliştiğini kanıtladığını vurguladı.

Ve ekledi: “Bu insanın hayatta bir kere karşısına çıkabilecek bir olay. GT-R/C, iki dünyamı bir araya getirdi yani oyun oynamanın sanallığı ve motor sporlarının gerçekliği. Hem de hiç tahmin edemeyeceğim bir şekilde. Kumanda ile aracı kullanırken aldığım geri bildirimler tahmin ettiğimden çok daha hızlıydı.”

Gran Turismo Sport ABD’de 17 Ekim, Avrupa ve Avusturalya’da 18 Ekim ve Japonya’da 19 Ekim’de satışa sunulacak.