Nissan, IMx olarak adlandırdığı tamamen elektrikli ve otonom sürüş özelliklerine sahip konsept SUV modelini Tokyo Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkardı.

Birçok teaser görüntüsünün ardından tanıtılan araç Nissan’ın elektrikli araçları için ürettiği platformun üzerinde yükseliyor. Japon marka yeni platform ile birlikte aracın geniş hacme ve düşük ağırlık merkezine sahip olmasının yanı sıra keskin bir yol tutuş sunduğunu belirtti.

Biri önde diğeri arkada olmak üzere 2 farklı elektrik motorundan gücünü alan model toplamda 435 beygir güce ve 700 Nm tork değerine sahip. Konsept modelin menzili ise yaklaşık olarak 600 km olarak açıklanırken bu değer yeni Leaf’in oldukça üzerinde.Aracın daha önce yayınlanan teaser videosundan da anlaşıldığı gibi yeni model tamamen otonom sürüş sistemi ile donatılmış. Nissan’ın ProPILOT sisteminin güncellenmiş versiyonuna sahip olan modelde otomatik sürüş aktifleştirildiğinde direksiyon gösterge tablosuna doğru kayarken koltuklar da arkaya doğru yatırılıyor. ProPILOT devre dışına alındığında ise koltuk ve direksiyon standart konumlarına geri dönüyor.

Konsept modelin tasarımına geçecek olursak, genel olarak sportif bir tasarıma sahip olan araç sahip olduğu geniş hava girişleri ile oldukça agresif bir görüntü sunuyor. Ön bölümde ince farlar ile başlayan omuz çizgisi C sütununa kadar uzanarak araçta bütünlük oluşturmuş. Çamurlukları kaplayan plastik görünümlü malzemeler ise aracın crossover karakterine ortaya koyuyor. Sportif tasarım arka bölümde de devam ediyor. Aracın bumerang formlu LED stop lambaları oldukça dikkat çekici görünürken tavana entegre iki parçalı spoyler ve difüzör araca farklı bir hava katmış.Aracın iç mekanında ise kullanılan geniş ön cam ve cam tavan bu bölümün oldukça ferah olmasını sağlamış. İç mekanda kullanılan minimalist tasarım da bu ferahlığa katkıda bulunmuş. Nissan, aracı tasarlarken uzay ve zaman kavramını simgeleyen ‘ma’ ve uyum için ‘wa’ olarak adlandırılan Japon terimlerinden ilham aldıklarını belirtiyor.

Tokyo Fuarı’nda büyük ilgi gören aracın üretim hattına ulaşıp ulaşmayacağını ise henüz bilmiyoruz.