Nürburgring tur zamanları markalar için her zaman önemli olmuştur. Önden çekişliler, arkadan çekişliler tur rekoru derken, Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio ile SUV’ler arasında en hızlı tur rekorunu ele geçirdi.

Lamborghini, yeni SUV modeli Urus ile bu tur rekorunu ele geçirmek için gelecek olsa da o güne kadar bu ünvanı Stelvio Qudrifoglio elinde tutacak gibi görünüyor. ‘Yeşil Cehennem’ lakaplı pisti 7.51.7’lik derecesi ile dönen Stelvio, Range Rover Sport SVR’nin 8.14’lük ve daha önce rekoru elinde bulunduran Porsche Cayenne Turbo S’nin 7.59.74’lük derecelerini geride bıraktı.Bu derece ile BMW M4’ü de geride bırakan model en hızlı önden çekişli olan Honda Civic Type-R’nin 7.43.8’lik derecesini ise geçemedi.

Alfa Romeo Patronu Reid Bigland araç hakkında, ”Stelvio Quadrifoglio’yu dünya standartlarını belirlemesi için düzenledik ve tasarladık, o da 7.51.7’lik rekor derecesiyle bizi hayal kırıklığına uğratmadı.” diye konuştu. Bigland konuşmasında, ”Giulia Quadifoglio ile en hızlı 4 kapılı sedan ve Stelvio Quadrifoglio ile en hızlı SUV olmak üzere 2 Nürburgring rekorunu elimizde tutmaktan gurur duyuyoruz.” ifadelerine de yer verdi.

Rekor kıran Stelvio Quadrifoglio’nun kaputunun altında ise 512 beygir güç ve 600 Nm tork üreten 2.9 litrelik çift turbo destekli V6 motoru yatıyor. Araç 0-100 km/s hızlanmasını 4 saniyede tamamlarken son hızı ise 285 km/s olarak açıklandı.