Nvidia, Level 5 otomobiller için gerekli gücü sağlamak için Drive PX platformunu genişleterek ortaya çıkardığı Pegasus adı verilen ve tam otonom araçlarda kullanılması planlanan süper bilgisayarının özelliklerini tanıttı.

Markanın yeni bilgisayarı Nvidia Drive PX Pegasus saniyede 320 trilyon işlem gerçekleştirme kapasitesiyle önce PX2 sürücüsünden 10 kat fazla işlem gücü sunuyor. Yeni bilgisayar sayesinde herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymayan araçlarda direksiyon, fren, gaz veya aynalara da yer verilmesine gerek duyulmayacak. Bu sayede otomobil üreticileri, araçlarının iç mekanlarını çok daha yaşanabilir hala getirebilecekler.

Nvidia’nın kurucusu ve CEO’su Jensen Huang, “Kendi kendini kullanan bir otomobil yaratmak, toplumun en önemli çabalarından biri ve aynı zamanda en zorlu konulardan da biri.” diye konuştu. Yönetici, bilgisayar sistemleri hakkında ise ‘‘Pegasus’un devrim yaratan AI hesaplama performansı ve verimliliği, endüstrinin bu vizyonu gerçekleştirmesi için çok önemli.’’ ifadelerini kullandı.

Nvidia, Drive PX platformu kullanan ortaklarından bazılarının otonom sürüş teknolojilerinde kullandıkları mevcut Nvidia Cuda GPU’larının aracın tüm gövdesini doldurduğunu ve bu durumun üretim araçları için pratik olmadığını dile getirdi.

Otonom teknolojisi, yüksek çözünürlüklü 360 derecelik kameralar ve lazerler ile tüm çevresini algılayarak, diğer otomobilleri ve araç etrafındaki kişileri izleyip otomobili santimetre hassasiyetle konumlandırmak zorunda olduğu için muazzam hesaplama yetilerine sahip olması gerekiyor. Nvidia, bilgi işlem taleplerinin bugünün en gelişmiş araçlarından 50 ila 100 kat daha yoğun olduğunu söylüyor.

Yeni Pegasus 2018 yılının ikinci yarısında NVidia’nın otomotiv ortaklarına sunulacak.