Japon çelik üreticisi Kobe Steel’in ortaya çıkan metal mukavemet raporu sahteciliğinin ardından yapılan araştırmaların ardından bazı otomobil üreticileri, Kobe’den temin edilen parçaların herhangi bir güvenlik sorunu yaratmadığını açıkladı.

Toyota, Honda, Mazda ve Nissan gibi markaların hepsi Kobe firmasından kaput ve diğer gövde elemanları için parça temin ediyordu.  Bu markalar, yapılan bazı testlerin ardından parçaların güvenli olduğunu belirttiler. Bu sayede firmalar milyonlarca aracın geri çağrımı ile sonuçlanacak büyük maliyetlerden de kurtulmuş olacaklar.

Reuters’in yaptığı haberde Toyota’nın tedarik edilen parçaların istenilen özelliklerin dışında olmasına rağmen güvenlik standartlarını karşıladığını belirttiği söylendi.

Marka konu ile ilgili olarak, ‘‘Kullanılan malzemelerin otomobillerin en önemli güvenlik ve dayanıklılık gereksinimleri için yasal standartları ve kendi iç standartlarımızı karşıladığını doğruladık.’’ açıklamasında bulundu.

Subaru da dahil olmak üzere diğer bazı şirketler ise hala Kobe kaynaklı bileşenlerin güvenliğini araştırmaya devam ediyor.