Birkaç gün önce Porsche 991.2 GT3 RS’in Nürburgring’i 7 dakikanın altında bir süreyle turladığı iddiaları yapılmıştı. Bugün ise bu iddiaları kanıtlayan resmi bir video yayınlandı.

Porsche pilotu Kevin Estre’nin kullandığı 911 GT3 RS, Nürburgring’de 6 dakika 56.4 saniyelik derecesi ile 918 Spyder ve 911 GT2 RS’in ardından Yeşil Cehennem’de 7 dakikanın altına inen üçüncü seri üretim Porsche oldu.

911 GT3 RS ve Nürburgring’de yaptığı süre hakkında konuşan Porsche Motor Sporları ve GT Otomobiller Başkan Vekili Frank Steffen Walliser, ”Başka hiçbir Porsche modeli yarışa GT3 RS kadar yakın değil. Üst düzey motor sporlarından birçok yenilikçi fikir bu modele aktarıldı; örneğin, 911 GT3 R’den. GT modelleri için bizim felsefemiz şudur: En yüksek teknoloji büyüleyici ama somut olmalıdır. Bu konuda Nordschleife(Nürburgring)’den daha fazla zorlayıcı bir test yoktur,” sözleriyle GT3 RS’in ne kadar başarılı bir model olduğunun altını çizdi.GT3 RS, hava sıcaklığının 14 derece, pist sıcaklığının ise 18 derece olduğu ideal sürüş koşullarında saat 11.40’ta Nürburgring’de turlamaya başladı. Direksiyonun başındaki Estre, ”Bu tur benim için sansasyonel bir deneyim oldu.” diye konuşurken araç hakkında “Özellikle hızlı virajlar ve frenler konusunda  GT3 RS, GT3 R yarış otomobiline inanılmaz derecede yakın. Ayrıca burada, spor otomobiller için üretilen yeni nesil lastiklerin de büyük yardımı var. GT3 RS’nin motorunu çok seviyorum. Altı silindirli bir motordan dakikada 9,000 devir çevirmesi fantastik hissettiriyor. Sesi bir rüya gibi ve torku muazzam.” ifadeleriyle GT3 RS’in hünerlerinden bahsetti.

En iyi performansı elde etmek için, 991.2 GT3 RS, en son jenerasyon Michelin Pilot Sport lastiklerini kullanıyor. Özellikle pist günleri için optimize edilen Cup 2 R, AB ve ABD yasalarına ise tam uyum sağlıyor.

Nürburgring’de etkileyici tur değerine imza atan 911 GT3 RS gücünü 4.0 litrelik 6 silindirli motordan alıyor. 520 beygir ve 468 Nm tork değerlerine sahip olan bu ünite sayesinde GT3 RS, 0-100 km/s hızlanmasını 3.2 saniyede tamamlıyor. Süper otomobilin son hızının ise 312 km/s olduğu belirtildi.

Bu başarılı otomobilin, Nürburgring’de elde ettiği başarılı tur süresinin görüntülerini izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.