Elektrikli otomobiller yaygınlaştıkça markalar da müşterilerine farklı seçenekler sunmaya başlıyor. İlk olarak Mission E konsepti ile ilk ipuçlarını verdiği elektrikli Taycan modelini tanıtmaya hazırlanan Porsche, şimdi de Mission E Cross Turismo konseptini hayata geçirmeyi planlıyor.

Alman üretici, geçtiğimiz gün Mission E Cross Turismo’nun üretime geçeceğini onayladı. Üretim modelinin ismi henüz netleşmedi ancak, Porsche’nin elektrikli modelde Taycan Cross Turismo ismini kullanacağını tahmin etmek çok da zor değil.

Porsche, yeni yükseltilmiş gövdeli station-wagon modelleri ile Audi’nin Allroad modellerinin yerini alabilir. Yeni elektrikli modellerin fiyatlandırma bakımından Cayenne ve Panamera arasında konumlandırıldığını düşünürsek, yeni elektrikli modellerin sedan ve station-wagon versiyonları Porsche’nin aile otomobilleri olarak da öne çıkabilir.

Porsche, yeni Cross Turismo’nun üretime geçmesi ile birlikte 300 kişilik yeni iş istihdamının oluşmasının yanı sıra markanın karbon nötr fabrikasını da canlandıracağını belirtiyor. Bu girişim ayrıca, markanın 2022 yılına kadar elektrikli araçlara yönelik yapacağı 6 milyar Euro’luk yatırım sözünün bir parçasını oluşturacak.Elektrikli modeller kolaylıkla platformlarını paylaşabiliyorlar. Bu yüzden yeni Porsche Mission E Cross Turismo’nun üretim versiyonunun da Taycan ile aynı altyapı ve güç ünitesini kullanmasına kesin gözüyle bakılıyor. 600 beygir güç ve dört tekerlekten çekiş sisteminin sunulması beklenen aracın menzilinin de yaklaşık 480 km olmasını bekleyebiliriz. 800 voltluk yeni şarj mimarisi ile birlikte elektrikli modelin bataryalarını %80 oranında doldurmak ise sadece 15 dakika sürüyor.

Porsche, ayrıca Taycan modelinde yol tutuş konusunda 918 Spyder modelinden dersler çıkarıldığı ve aracın özel düşük ağırlık merkezli platformu sayesinde memnun edici bir sürüş performansına sahip olacağını söyleyerek bu modelin gerçek bir Porsche gibi hissettireceğini iddia etmişti. Her ne kadar yerden yüksek yapısı ile Cross Turismo’dan aynı performansı beklemek zor olsa da, rakiplerine kıyasla Porsche’de daha hisli bir sürüş bekleyebiliriz.

Uzun süren bekleyişin ardından 2019 yılında tanıtılacak olan Taycan modelinina ardından, Cross Turismo da çok geçmeden model gamına katılacaktır. Eğer Panamera almayı planlıyorsanız biraz daha beklemek isteyebilirsiniz.