Üç yıllık uzun restorasyon çalışmalarının ardından Porsche Müzesi en sonunda koleksiyonlarındaki en eski 911’i gün yüzüne çıkardı.

1964 yılının Ekim ayında üretilen kırmızı otomobil üretilen en eski modellerden bir tanesiydi ve 901 model ismini kullanıyordu. Aslında 356 modelinin halefi olarak tasarlanan araç ilk olarak 901 adı altında üretilmeya başlandı ancak daha sonra Peugeot’un üç haneli ve ortasında ‘0’ bulunan model isimlerinin kendisine ait olduğunu söylemesinin ardından, Porsche yetkilileri kısa bir süre sonra model ismini 911’e çevirmek zorunda kalmışlardı. Ve böylece 911 efsanesi doğuyordu.

Bugüne kadar 901 isim plakası ile üretilen araçlar ise 911 adı altında satılmaya devam etmişlerdi. Porsche Müzesi ise bu modellerden bir tanesine sahip değildi ta ki bugüne kadar.Bu özel araç, Almaya’da yayınlanan bir belgesel programında bulunmasının ardından TV yetkililerinin hemen dikkatini çekmiş ve Porsche Müzesi ile iletişime geçmişler. 300057 şasi numaralı bu araç henüz isim değişikliğine uğramamış olan nadir 901 modellerinden biriydi. Bunun üzerine yetkililer aracı Porsche Müzesi’ne kazandırmak için hemen harekete geçmişler.

Daha önce hiç restore edilmemiş olan araç, onunla ilgilenecek uzmanlar için de biçilmiş kaftandı. Böylece 901, mümkün olan en orijinal haline getirilmesi için çalışmalar başlandı. Bu özel otomobil restore edilirken ilk amaç parçaları mümkün olduğunca değiştirmeden kullanmaktı, bu yüzden bu nadir parçanın eski günlerine döndürülmesi tam üç yıl sürdü. Üretilen 57. model olan bu kırmızı 901, bundan böyle geniş bir koleksiyona sahip Porsche Müzesi’ndeki boşluğu dolduracak.