Porsche’nin elektrikli model planlarının arasında 911 yer almıyor. Alman üretici, 2025 yılına gelindiğinde satışlarının dörtte birini oluşturmasını beklediği elektrikli otomobilleri arasında 911 modellerinin yer almayacağını açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde şimdiye kadarki en güçlü 911 olacak olan şarj edilebilir hibrit 911 modeli üzerinde çalıştıklarını doğrulayan marka, spor otomobilin tamamen elektrikli versiyonunun ise planları dahilinde bulunmadığını belirtti. Porsche CEO’su Oliver Blume tarafından yapılan açıklamada bu yılın ilerleyen günlerinde tanıtılması beklenen yeni nesil 992 temelli şarj edilebilir hibrit 911 için ise birkaç yıl daha beklemek zorunda kalacağımız ifade edildi.

Blume konuşmasında, “Pil teknolojisi konusunda daha fazla gelişmeyi bekliyoruz, bu yüzden önümüzdeki birkaç yıl içerisinde hibrit versiyonu beklememelisiniz. (Hibrit versiyonun)Şuanda 992’nin güncellenme tarihinde tanıtılması planlanıyor.” sözleriyle hibrit versiyonun tanıtımı için önlerinde uzun bir zaman olduğunu belirtti.

Porsche CEO’su, şirketin 718 Boxster ve Cayman modellerinin tam elektrikli versiyonunu oluşturup oluşturmayacağını hala düşündüğünü, ancak henüz harekete geçmeleri gerekmediğini söylerken yaptığı açıklamada, “2016’da 718 Boxster ve Cayman’ı piyasaya sürdük. Henüz işlerin nasıl ilerleyeceğine karar vermemiz gereken noktada değiliz”. sözleriyle elektrikli 718 için henüz net bir karara varmadıklarını vurguladı.

911 ve 718 modelleri konusunda tartışmalar sürerken Porsche, 800 voltluk elektrikli sistem sayesinde 4 dakikalık şarj ile 100 km sürüş menzili sunacak olan ilk elektrikli modeli Mission E’yi 2019 yılı içerisinde tanıtacak. Porsche’nin ilerleyen dönemde elektrikli otomobil sayısını arttırması bekleniyor.