Porsche, yeni nesil Porsche Cayenne modelini yapılan teaser kampanyasının ardından Frankfurt Otomobil Fuarı öncesinde resmi olarak tanıttı.

Ön tarafta evrimsel bir tasarıma sahip olan model bu bölümde daha geniş hava girişlerine ve yeni LED farlara sahip. Tanıdık tasarım arka bölüme geçtikçe de devam ediyor ancak yeni model sahip olduğu daha alçak tavan çizgisi ile selefine göre daha sportif bir duruş sergiliyor. Arka bölüme geçtiğimizde ise Porsche Panamera SportTurismo modelini anımsatan stop lambalarını görüyoruz. Yeni model ayrıca daha büyük alaşım jantlar ile donatılmış.

Asıl yenilikler ise aracın iç mekanında bulunuyor. Aracın yeni orta konsolunda çeşitli dijital ve analog  düğmelere yer verilirken internet bağlantısı bulunan bilgi-eğlence sisteminin sahip olduğu 12.3 inçlik ekran oldukça dikkat çekiyor.3 kollu spor direksiyonun arkasına iki adet 7 inçlik ekranın yanında bir adet analog takometre bulunan gösterge tablosu yerleştirilmiş. Bose ve Burmaster ses sistemleri araçta dikkat çeken bir diğer detay. Aracın devasa bagajının hacmi ise 770 litre olarak açıklandı.

Aracın kaputunun altında ise 340 beygir gücü ve 450 Nm tork üretebilen 3.0 litrelik V6 güç ünitesi de dahil olmak üzere çeşitli motor seçenekleri bulunacak. Yeni 8 ileri otomatik şanzıman ile gücünü 4 tekerleğe birden aktarabilen bu motor Sport Chrono Package donanımına sahip aracı 5.9 saniyede 100 km/s hıza çıkarabiliyor.

Cayenne S modelinde ise 440 beygir güç 550 Nm tork değeri sunan 2.9 litrelik çift turbo destekli V6 motor yer alacak. Güçlenen motor sayesinde araç 100 km/s sürate 4.9 saniyede çıkmayı başarırken aracın son hızı ise 265 km/s olarak açıklandı. Bu performans verileri ile Cayenne’yi sadece bir otoban aracı olarak görebilirsiniz ancak Porsche, yeni modelinin en ağır dayanıklılık testlerine sokulduğunu belirtti.Yeni modelde kullanılan alüminyum parçalar ile aracın ağırlığı 65 kg düşerek 1985 kg olmuş. Aracın artan güç değerlerinin yanında ağırlığının da azalması bu performans değerlerinin ortaya çıkmasını sağlamış.

Araç gerçekten hızlı peki frenleri nasıl? Porsche, bu hızlı ve ağır modeli durdurmak için özel tungsten karbür kaplamalı dökme demir diskten oluşan yeni Porsche Yüzey Kaplamalı Fren seçeneği sunuyor. Alman marka, kaplamanın sürtünmeyi arttırırken aşınmayı da azalttığını belirtiyor.

Aracın sürücü destek sistemlerine değinecek olursak, yeni modelde adaptif hız sabitleyici, gece görüş asistanı, şerit değiştirme asistanı, şerit takip asistanı ve trafik asistanı gibi donanımlara yer verilmiş.

Porsche, yeni Cayenne için Almanya’da sipariş almaya başladı. Aracın bu ülkedeki başlangıç fiyatı 74.828 Euro olarak açıklandı.