FIA Dünya Rallikros Şampiyonası için tasarlanan yeni Volkswagen Polo R Supercar ortaya çıktı. 570 beygir üretebilen bu otomobil gücünü dört tekerleğe birden aktarabiliyor.

Önceki modele göre daha agresif bir ön tasarıma sahip olan Polo R Supercar’ın motor soğutması ve aerodinamisinde de önemli gelştirmeler olduğu belirtildi. Aracın motoru da büyük bir revizyona uğrarken yeni arka kanat da ayarlanabilir bir yapıya kavuşmuş.

Yeni Polo R Supercar hakkında açıklamalarda bulunan Jost Capito, “Volkswagen R her zaman motorsporlarından ilham ve tutku almıştır. Şimdi bu nitelikler üzerinde Volkswagen Motorsport ve PSRX ekibindeki meslektaşlarımızla yakın işbirliği içinde aktif olarak inşa edeceğiz. FIA Dünya Rallikros Şampiyonası gerçekten heyecan verici olacak ve ortaklarımızla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.” sözlerine yer verdi.Volkswagen, yeni yarış otomobilini Wolfsburg’daki Autostadt tesislerinde ortaya çıkardı ancak aracı asıl olarak Petter Solberg’in PSRX Volkswagen İsveç takımı ile görme fırsatı yakalayacağız. Barselona’da start alacak olan FIA Dünya Rallikros Şampiyonası’nda Volkswagen’in direksiyonunda ise son şampiyon Johan Kristoffersson olacak.

Volkswagen Motorsport direktörü Sven Smeets aracın tanıtımı sırasında, ”Hiç şüpheniz olmasın, yeni sezon çok heyecan verici olacak. Diğer markalar şampiyonluğu elimizden almak için ellerinden gelen herşeyi yapacaklar.” ifadelerine ek olarak, ”Amacımız Johan ve Petter’e iyi bir araba sağlamak, bu da onların dünya şampiyonluğuna meydan okumasını sağlayacaktır. Bunu başaracağımıza ve Volkswagen R ile olan yeni ortaklığın bize daha da fazla güç sağlayacağına eminim.” diyerek sözlerine son verdi.