Renault Symbioz konsepti, 2030 yılı sonrası araçların evlerle, yollarla ve şehirlerle iletişim halinde olan geleceğini yansıtıyor.

Symbioz konsepti aslında evinize entegre olabilen bir otomobil. Yani bu tamamen elektrikli konsept model içerisine alındığı evde ek bir oda oluşturabiliyor. Fuarda, ilk defa evlere entegre olabilen bir konsept otomobil tanıtan markanın asıl amacı ise otomobillerin evin bir parçası olarak da kullanılabileceğini göstermek.

Markanın başkan vekili Thierry Bollore ‘’Arabalarımızı kullanma şeklimiz değişiyor. Arabalar artık sadece bir yerden bir yere ulaşmak için kullanılan araçtan çok daha fazlası. Teknoloji ile dolular, yolcuları diğer araçlar, insanlar ve etrafındaki diğer nesneleri birbirleri ile bağlayan etkileşimli ve kişiselleştirilmiş bir ortam haline geliyorlar.’’ ifadeleri ile Symbioz konseptinin ortaya çıkışının arkasındaki düşünceyi paylaştı.Bollore ayrıca. ‘’2030 yılına baktığımızda, daha verimli enerji kullanımı, etkileşimli ve olağanüstü sürüş senaryolarıyla, yaşamımızı ve seyahatlerimizi geliştirecek yeni senaryolar hayal ediyoruz.” diyerek markanın geleceğe nasıl baktığını açıkladı.

Renault tasarım şefi Laurens van den Acker: ‘‘Artık araba tasarımını çevremizdeki ekosistemden ayrı düşünemiyoruz. Renault Symbioz, planlayıcılar, tasarımcılar, mimarlar ve mühendislerle birlikte çalıştığımız eşsiz bir proje. Hedefimiz, tamamen yeni bir küresel deneyim oluşturmak için müşteri deneyimi, teknoloji, enerji kullanımı ve tasarım açısından yeni sınırlar keşfetmek.’’

Renault Symbioz konsepti arka aksın üzerine yerleştirilen 2 adet elektrik motorundan gücünü alıyor. Toplamda 680 beygir güç ve 660 Nm tork değerlerine sahip aracın 0-100 km/s hızlanma süresinin 6 saniyenin altında olacağı tahmin ediliyor. Menzili 500 km olarak açıklanan aracın pilleri boşaldığında ise hızlı şarj sistemi 20 dakika içinde bataryaların %80 oranında dolmasına olanak sağlıyor.

Fransız marka, Symbioz’a benzer elektrikli ve otonom sürüş teknolojisine sahip bir prototip aracın bu yılın sonunda test edileceğini açıkladı. Multi-Sense, Easy Connect ve Easy Drive teknolojilerini içeren bu aracın, 2023 yılı öncesinde markanın orta vadeli planlarını temsil etmesi bekleniyor.