Rolls Royce, 102 EX elektrikli araç konseptini 6 yıl önce tanıtmıştı. Görünen o ki marka, bu aracı üretmek konusunda oldukça kararlı.

Car & Driver’a konuşan Rolls Royce CEO’su Torsten Müller-Ötvös, yeni Phantom’un iskeletini oluşturan lüks ve mimarinin elektrikli bir araç düşünülerek tasarlandığını söyledi. Yönetici, büyük ihtimalle Phantom kullanım ömrünü doldurmadan elektrikli bir versiyonunu da piyasaya süreceklerini açıkladı.

Şirket’in elektrikli Phantom modelini onaylamasına rağmen, Müller-Ötvös “araçlarının sınırlarını kendilerinin belirlediğini ve kullanıcıların belirlemeyeceğini” söyledi. Fakat şirket, bazı Asya kentlerinin içten yanmalı motora sahip araçların şehir merkezine girişini yasaklayacağına inanıyor. Yönetici, bu sebepten ötürü elektrik gücüne geçilmesinin bir “zorunluluk” olduğunu belirtti.Müller-Ötvös, hibrit ve şarj edilebilir hibrit teknolojilerini gelip geçici gördüğünü belirterek şirketin bu teknolojileri kullanan araçlar üretmeyeceğini söyledi. Rolls Royce’un bu teknolojileri geliştirmek yerine müşterileri tarafından bir talep beklemeksizin saf elektrik enerjisi ile çalışan araçlar inşa etmeye odaklandığını belirtti.

Elektrik teknolojilerini bir yana bırakırsak Müller-Ötvös, şirketin otonom sürüş teknolojilerine karşı olmadığını belirtti. Fakat bu konuda bir atılım yapmak için bu teknolojinin daha ileri bir seviyeye gelmesini beklediklerini belirtti. Yönetici, “Bu teknolojilerin ilerlemesi, geliştirme bölümünü ilgilendiriyor. Teknoloji doğru şekilde yeterli bir seviyeye ulaşınca müşterilerimize eforsuz bir sürüş sunabiliriz.” diyerek açıkladı ve ekledi “Müşterilerimiz, otonom sürüşü tercih ettiklerinde ellerini direksiyonda tutmaları gerekmeyecekse bu teknolojiyi onlara sunabiliriz.”