Piyasaya çıktığında muhtemelen Dünya’nın en lüks SUV modeli olacak olan Rolls-Royce Cullinan’ın tanıtımı için artık sayılı günler kaldı. Merakla beklenen modelin 10 Mayıs tarihinde Türkiye saaati ile 14.00’da tanıtılacağı açıklandı.

Lüks otomobil üreticisi, ayrıntı vermekten kaçınıyor ancak paylaşılan görseller kamuflajlı olsa da markanın ilk SUV modelinin Phantom’un ayak izlerini takip edeceği görülüyor. Dikdörtgen farlarla çevrelenmiş bir ön ızgaraya ev sahipliği yapacak olan model, belirgin omuz çizgileri, ters açılan kapıları ve çift egzoz çıkışıyla da dikkat çekiyor. Cullinan’ın arka bölümde de Phantom modelinden izler görmeyi bekliyoruz.

Cullinan’ın tasarımı şimdiden otomobil severleri ikiye bölmüş durumda ancak aracın sunacağı lüks için aynı şeyi söylemek güç. Birinci sınıf deri döşemeler, ahşap kaplamalar ve metalik aksanların kullanılacağı iç mekanda ayrıca yeni bir dijital gösterge paneline yer verilecek. Cullinan’ın en dikkat çekici özelliği ise şüphesiz bir düğme yardımıyla bagaj kapağının altından çıkan deri sandalyeler ve bir kokteyl masası olacak.Cullinan, daha önce Phantom modelinde de kullanılan ve ‘Lüks Mimari’ adı verilen alüminyum bir platform üzerinde yükselecek. Bu platform ilerleyen aşamalarda tüm Rolls-Royce modellerinde kullanılmaya başlanacak.

Rolls-Royce aracın teknik bilgilerini henüz bizlerle paylaşmadı ancak tıpkı Phantom modelinde olduğu gibi Cullinan’ın kaputunun altında 6.75 litrelik çift turbo beslemeli V12 motorun görev yapması bekleniyor. 570 beygir güç ve 900 Nm tork üretebilen bu ünite, 8 ileri otomatik şanzıman ile eşleştirilmiş. Rolls-Royce, ilk SUV modelinde özel olarak geliştirilen dört tekerlekten çekiş sistemine yer verecek.

Cullinan’da Rolls-Royce’nin geleneğinde olduğu gibi peformanstan çok konforun öne çıkacağını söyleyebiliriz. Bu yüzden, lüks SUV modelde Phantom’da da kullanılan, saniyede milyonlarca hesaplama yapabilen, direksiyon ve gaz tepkilerini de bu verilere göre ayarlayabilen havalı süspansiyon sistemini de içinde barındırmasını bekliyoruz.