Her geçen gün büyüyen ve gelişen SUV pazarı, hemen hemen tüm markaların dikkatini çekmiş durumda. Lüks ve spor otomobil markaları bile artık gözünü SUV sınıfına dikti. Bu markaların en yenisi ise lüks otomobil üreticisi Rolls-Royce olacak.

Project-Cullinan ismiyle çalışmalarına başlanan markanın SUV modeli için çeşitli isimler iddia edilmişti. Çoğu kişi, üretim modelinin prototipten farklı bir isim alacağını düşünse de İngiliz üretici, SUV modellerinin ‘Cullinan’ olarak adlandırılacağını açıkladı. Adını, şimdiye kadar bulunan en büyük elmastan alan model, Rolls-Royce’nin ilk SUV’u olma özelliği de taşıyor. Cullinan olarak adlandırılan elmas ise Rolls-Royce daha ortaya çıkmadan çok önce 1905 yılında Güney Afrika’da bulunmuş.

Rolls-Royce CEO’su Torsten Müller-Ötvös, “Cullinan ismi birkaç yıldır proje adı olarak ortaya konduğundan dolayı gözlerden uzak bir şekilde korundu.” ifadelerini kullandı. Ötvös ayrıca, ”Olağanüstü yeni ürünümüz için en uygun isim bu. Cullinan ismi bu motorlu aracın amacının saflığını, kusursuz kalitesini, kıymetini, gerçek lüksün ölçeğini ve imkânını yeniden kalibre eden varlığını çok iyi yansıtıyor.” diyerek Cullinan isminin yeni modelleri için ne kadar uygun olduğunun altını çizdi.İngiliz üretici, yeni modellerini SUV veya crossover olarak adlandırmak yerine ‘yüksek yapılı araç’ olarak nitelendiriyor. Dört tekerlekten sürüş sistemi ile donatılması beklenen Cullinan, gittikçe büyüyen lüks SUV sınıfında Bentley Bentayga’ı gözüne kestirmiş gibi görünüyor.

Yeni Phantom’un piyasaya sürülmesinin ardından Cullinan, şirketin yeni alüminyum uzay kafesi mimarisini kullanan ikinci araç olacak. Mevcut Ghost, Wraith ve Dawn modellerinin yeni nesillerinde de aynı mimarinin yer alması bekleniyor.

Rolls-Royce, SUV modellerinin ismini duyururken aynı zamanda Cullinan’ın testler sırasında çekilen birkaç görselini de paylaştı. Henüz kamuflajlarına veda etmeyen SUV modelin yeni görselleri de araç hakkında fazla bir ayrıntı vermiyor.