Rusya’nın Cortege/Kortezh makam otomobili ortaya çıkmaya başladı. Ülkenin Sanayi ve Ticaret Bakanı, özel aracın bu yıl içerisinde yollara çıkabileceği müjdesini verdi.

Bakan Denis Manturov’un Rusya’nın İzvestia gazetesine verdiği demeçte, Putin’in yeni limuzininin kısa bir süre önce çeşitli çarpışma testlerine tabi tutulduğunu ve sonuçların “olumlu” olduğunu söyledi. Manturov ayrıca aracın prömiyerinin yakında gerçekleştirileceğini de belirtti.

Aracın tanıtım tarihi henüz netleşmedi ancak Manturov, test otomobillerinin Nisan ayı bitmeden teslim edileceğini söyledi. Testlerine devam edilen lüks otomobilib 7 Mayıs tarihinde düzenlenecek olan başkanlık töreninde yer alabileceği iddia edilirken, bu iddialar çok gerçekçi durmuyor. Ancak Bakan Manturoz, Putin’in makam arabasını çok yakında kullanmaya başlayacağına inandıklarını söyledi.

Rusya lideri, yakın zamanda bu lüks ve zırhlı otomobili kullanmaya başlayacak olsa da Ağustos ayında düzenlenecek olan Moskova Otomobil Fuarı’na kadar otomobili detaylı inceleme şansımız olmayacak.

Cortege/Kortezh model ailesi hakkında çok fazla ayrıntıya sahip değiliz ancak paylaşılan eskizler ve videolardan gördüğümüz kadarıyla başkanlık otomobilinin Rolls-Royce benzeri çizgiler taşıdığını söyleyebiliriz. Bu lüks otomobilin yanı sıra, markanın daha geleneksel bir sedan otomobil ve minivan dahil olmak üzere ürün yelpazesini genişletme planları bulunuyor.

Aracın paylaşılan fotoğrafları ahşap ve metalik aksanlara yer verilen deri kaplı lüks kabinini görme fırsatı yakaladık. Oldukça lüks ögelere sahip olan limuzinin arka bölümünde boydan boya uzanan orta konsolla birbirinden ayrılan ve karşılıklı olarak yerleştirilen dört koltuğa yer verilmiş.

Araç hakkında diğer detaylar henüz bilinmiyor. Bu gizemli ve lüks otomobil hakkında lansmanın ardından daha fazla bilgiye ulaşmayı umuyoruz.