DEĞİŞİMİN ŞART OLDUĞU BİR MODELDİ A5, DEĞİŞTİ VE BİZ DE ONU PORTO’DA KULLANDIK. 

Audi’nin, 2007 yılında satışa sunduğu ve 2012 yılında küçük çaplı bir makyajdan geçirdiği A5 Coupe tamamen yenilendi. Audi, bu kararı vermekte biraz gecikti diyebiliriz. BMW’nin  3 Serisi Coupe yerine 4 Serisi’ni ortaya çıkarması, Mercedes C-Coupe’nin yollara çıkması ile oldukça geride kalan Audi A5, rekabete kaldığı yerden devam ediyor. Peki, yaşlı kurt sahaya yeniden dönerken dersini yeteri kadar çalışmış mı? Audi A5’in tasarımı genel hatları ile aynı tutulmuş. Ön tasarımı yenilenen A5’in kaput üstünde yer alan damarları ona güçlü ve sert bir hava kazandırmış. Yeni tasarım ile birlikte otomobilin rüzgâr direnci azalmış ve 0.25 ile sınıf liderliği elinde tutuyor.

A5’in içine geçtiğimizde ise A4’ten alınmış ön konsol ile karşılaşıyoruz. Bu kötü bir şey değil. Opsiyonel olarak sunulan dijital gösterge paneli oldukça şık görünüyor. Bilgi eğlence sistemi ön konsolun üstünde bulunan 8.3 inç boyutundaki ekrandan görüntülenebiliyor. MMI adlı sistem, vitesin önündeki, dokunmatik özellikli yuvarlak düğme ile kontrol edilebiliyor. Üç ince kola sahip direksiyon sportifliği destekliyor. Yolcular artan aks aralığı sayesinde içeride daha fazla yaşam alanına sahip.

Audi yeni A5’te, A4 ile aynı alt yapıyı kullanıyor. Bu sayede ilk jenerasyon ile kıyaslandığında 60 kg ağırlık tasarrufu yapılmış. İki benzinli üç de dizel motor seçeneği sunulacak olan A5 eskiye oranla yüzde 17 daha hızlı ve yüzde 22 daha ekonomik bir otomobil haline geliyor. Motor gamı 2.0 turbo beslemeli benzinli ve 187 bg güç üreten motor ile başlayacak ve 282 bg’lik 3.0 lt dizel motor ile son bulacak. S5’te ise eskiye göre 21 bg daha güçlü olan 349 bg’lik 3.0 lt hacimli V6 görev yapacak ve RS5 çıkana kadar ailenin en güçlüsü olacak.

Yeni alt yapı kendisini sürüş sırasında da fark ettiriyor. Yenilenen süspansiyon ile birlikte virajlarda oldukça başarılı olan yeni A5’in ağırlığı iyi dengelenmiş. Yol sesinin neredeyse hiç duyulmadığı A5’i kullanmak eskiye oranla daha fazla keyif veriyor.