Her gün birçok arabanın satışa çıkarıldığını görüyoruz. Hatta bazen yarış kazanmış F1 arabaları bile satışa sunuluyor. Peki dünyaca ünlü bir F1 pistinin satışa sunulması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Autosport’a göre Brezilya’da bulunan Sao Paulo Belediyesi, Interlagos’ta bulunan Autódromo José Carlos Pace’yi satmaya çalışıyor.

Pist, ilk olarak 1972 yılında düzenlenen Brezilya GP’sine ev sahipliği yapmıştı. Yıllar boyunca şu an Autódromo Internacional Nelson Piquet diye bilinen Jacarepaguá pisti ile dönüşümlü olarak Brezilya GP’sine ev sahipliği yaptı. 1990 yılından geçtiğimiz hafta sonuna kadar ise F1 yarışlarının daimi ev sahibi olarak kaldı.

1940 senesinde kurulan pist 4.35 km uzunluğunda ve 15 adet virajı bulunuyor. Bu pist sadece F1 ev sahipliği yapmakla kalmayıp 6 saatlik Sao Paulo FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası ve daha bir sürü etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Ekonomik planlamalar belediyenin pisti satışa sunmasında etkili oldu. Henüz Brezilya ve Dünya çapında üç aday kompleksi satın almak ile ilgileniyor. Eski F1 başkanı Bernie Ecclestone’da pisti satın almak ile ilgilenenler arasında. Sahip olduğu holdinglere ek olarak Ecclestone, Güney Fransa’da bulunan Paul Ricard Pisti’ni de elinde bulunduruyor.