PSA’nın elektrikli araçlar konusundaki atılımı Peugeot modelleriyle de devam ediyor. Fransız üretici tanıtımını yaptığı yeni plug-in hybrid modellerini 2019 yılının ikinci çeyreğinde Avrupa’da satışa sunmayı planlıyor.

508, 508 SW ve 3008 modellerinden oluşan yeni araçlar yeni Hybrid ve Hybrid4 adı verilen benzinli motor destekli şarj edilebilir hibrit ünitelere sahip olacaklar. Peugeot’un çevreci modellerine 2019 yılında tamamen elektrikle çalışan yeni 208 modeli de katılacak.

Peugeot’un ödüllü SUV modeli 3008‘den başlayacak olursak, Hybrid4 güç ünitesi ile birlikte dört tekerlekten çekiş sistemine kavuşan araç, 200 beygir güce sahip 1.6 litrelik PureTech benzinli motora eşlik eden her biri 110 beygir güç üretebilen iki adet elektrikli ünite eşlik ediyor. Biri ön aks diğeri ise arka aks üzerine yerleştirilen bu motorlar sayesinde toplamda 300 beygir güce ulaşan aracın 0-100 km/s hızlanması ise sadece 6.5 saniye sürüyor. 13.2 kWh’lik bataryaları sayesinde WLPT verilerine göre 50 km’lik menzil sunan 3008 Hybrid4, 49 gr/km’lik CO2 emsiyon değeri ile de oldukça iddialı.HYBRID4 motor seçeneği sadece GT donanım seviyesiyle sunulurken Yeni Peugeot 508’den alınan gelişmiş sürüş destek sistemleri de devreye giriyor. Peugeot 3008 GT ürün gamında HYBRID4 satışa sunulduktan birkaç ay sonra HYBRID versiyonu da satışa sunulacak. 180 beygir güç üreten PureTech ve 110 beygir gücündeki elektrikli motordan oluşan sistem toplam 225 beygire ulaşacak.

Yeni Peugeot 508 HYBRID ve 508 SW HYBRID modellerinde 180 beygirlik PureTech ve 110 beygir gücündeki elektromotordan oluşan sistem, toplam 225 güce sahip. 11,8 kWh kapasiteli bataryalar WLTP normuna göre 40 km (NEDC normuna göre 50 km) tamamen elektrikli sürüş menzili sunarken yeni Peugeot 508 HYBRID ve 508 SW HYBRID, 49 gr/km’nin altında CO2 emisyon salınımına imza atıyor.

Müşteriler 508 ve 508 SW’yi Allure, GT Line ve GT olmak üzere üç farklı donanım paketi ile satın alabilecekler. Peugeot plug-in hybrid motorlar yeni sekiz oranlı e-EAT8 otomatik şanzıman ile kombine edilmiş. Ön akstaki 110 beygir güç üreten elektrikli motora bağlı olan şanzımanda, elektrikli ve içten yanmalı motorun gücünü kayıpsız ve en verimli şekilde aktarmak için ıslak çok plakalı debriyaj kullanılmış.Bataryalar standart (3,3 kW, 8A) adaptör ile 8 saatte şarj olurken, geliştirilmiş Green’Up® (3,3 kW, 14A) adaptör ile bu süre 4 saate ve Wallbox (6,6 kW, 32A) ile 2 saatin altına iniyor. Şarj soketini çevreleyen uyarı lambaları, şarj sürecini yönetmeye yardımcı oluyor. Bataryanın doluluk durumunu gösteren uyarı lambaları aynı zamanda bataryalar şarjdayken şarj durumunu da gösteriyor. Şarj sistemi bagaj tabanının altındaki özel depolama alanına kolayca sığıyor.

Sürücüler, araçlarının verimliliğini arttırabilmek adına yeni fren özelliğini etkinleştirebiliyor. Böylece sürücü frene basmadan da araç yavaşlarkennsistem, yavaşlama esnasında veya araç yokuş aşağı inerken motor freni devrede olduğunda bataryaları şarj ediyor. Yeni i-Booster adındaki elektronik kontrollü fren sistemi yüzde 100 elektrikli sürüş verimliliğini arttırmak için fren veya yavaşlama anında oluşan ve içten yanmalı versiyonda boşa
giden enerjiyi depoluyor. İçten yanmalı motorda kullanılan vakumlu pompa, i-Booster sisteminde yerini bir elektrikli pompaya bırakıyor. e-SAVE özelliği elektrikli sürüş için gerekli olan enerjiyi öngörme imkanı sağlıyor. Sürücü bu fonksiyona dokunmatik ekrandaki e-SAVE menüsü üzerinden ulaşabiliyor. Özellik etkinleştiğinde mümkün olan elektrikli sürüş menzili ekranda kilometre cinsinden gösteriliyor. Sürücünün sürüş modu seçim düğmesinden ‘Sıfır Emisyon’ sürüş modunu seçmesiyle yüzde 100 elektrikli sürüş etkinleşiyor.Yeni nesil Peugeot otomobillerinin en önemli unsurlarından biri olan Peugeot i-Cockpit® sürücünün hayatını kolaylaştırırken kişiselleştirilebilen dokunmatik ekran ve dijital altyapı Peugeot Plug-in motorlarını desteklemek üzere optimize edilmiş. Dijital ekranın sağ tarafında konumlandırılan güç metre devir göstergesinin yerini alıyor. Güç metre, ECO, POWER ve CHARGE olmak üzere üç bölümden oluşuyor. ECO enerji verimliliği açısından ideal sürüş anında, POWER enerji gereksiniminin yüksek olduğu performanslı sürüşlerde ve CHARGE
batarya şarj sürecinde olduğunda yanıyor. Her iki yanda konumlandırılan göstergelerden biri yakıt tüketimi ve diğeri ise enerji tüketimini gösterirken her birinin ilgili menzili km olarak gösteriliyor. Aktif sürüş modu, ekranın alt kısmında sürekli olarak görüntülenirken böylece sürücü hızını ayarlayabiliyor. Şarj esnasında kilometre olarak güncel elektrikli menzil, batarya şarj hızı ve kalan şarj süresi bilgileri gösteriliyor. Böylelikle sürücüler de ekonomik sürüş konusunda teşvik ediliyor.

Dokunmatik ekranda da hibrit sisteme ait özel bir menü bulunuyor. Hibrit menüsüne piyano düğmeler üzerinden kolaylıkla ulaşılabiliyor. Bu ekran enerji akışı, tüketim istatistikleri ve şarj istasyonlarıyla akaryakıt istasyonları, elektrikli sürüş menzili ve elektrikli ile benzinli olmak üzere toplam sistem menzili gibi bilgileri gösteriyor.

Peugeot CEO’su Jean-Philippe IMPARATO da yeni modelleri hakkında yapmış olduğu değerlendirmede: “Yeni Hybrid Plug-in çözümümüz marka değerlerimizle çok iyi örtüşüyor. Bu teknoloji ile her şey çok daha kolay olacak. Müşterilerimiz her zaman olduğu gibi bir Peugeot satın almaya gelecekler ve kullanım ihtiyaçlarına uygun
motorlardan birini seçme imkanına sahip olacaklar.” ifadelerini kullandı.

Yeni HYBRID ve HYBRID4 motorları ile Peugeot 3008, 508 ve 508 SW modellerinin motor gamını yenileyen Fransız üretici, çevreci modellerini 2019 sonbaharında satışa sunacak.