Bir Formula 1 aracının satışa çıkması her gün görebileceğiniz bir durum değil hele bir de o araç ile F1 şampiyonluğu kazanılmışsa. Önümüzdeki ay ise tarihin en başarılı modellerinden olan Ferrari’nin F2001 aracı New York’ta yapılacak bir müzayedeye çıkarılacak.

Scuderia Ferrari’nin onbirinci, efsanevi pilot Michael Schumacher’in ise 4. şampiyonluğunu kazandığı 2001 senesinde kullandığı F2001 aracı bugüne kadar üretilen en baskın yarış otomobillerinden biriydi. Girdiği her yarışta podyuma çıkan araç yarıştığı yıl boyunca birçok rekoru da eline almıştı.

2001 Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda yarıştığı 17 yarışın 9’unu kazanan Schumacher, en yakın rakibi McLaren pilotu David Coulthard’ın yaklaşık iki katı kadar puan toplamıştı. Monaco ve Macaristan pistlerinde de birincilik kürsüsünde olması 211 şasi numaralı aracın değerini koleksiyonerlerin gözünde bir kat daha arttıracaktır.Hala çalışır durumda olan aracın 900 beygir gücündeki 3.0 litrelik V10 motoru 18.500 devir çevirebiliyor. Araç, tarihi yarış etkinliklerine ve Ferrari’nin düzenlediği Corse Clienti programına katılmak için de tamamen uygun durumda.

Modern sanat eseri statüsünde müzayede katılacak olan aracın değerinin 4 milyon doların üzerinde olması bekleniyor. Efsanevi model 16 Kasım’da Sotheby’s Çağdaş Sanat Akşam Müzayedesi’nde açık arttırmaya çıkarılacak.