Uzun zamandır beklenen Seat Cupra R sonunda resmi olarak tanıtıldı. Aracın lansmanı ise 2017 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda yapılacak.

Markanın şimdiye kadar ürettiği en güçlü yol arabası olarak ifade edilen araç 310 beygir güç ve 6 ileri manuel şanzımanın yanında 300 beygir güç ve 6 ileri DSG şanzımanla birlikte de tercih edilebilecek. Eklenen R logosu ise Volkswagen Golf R gibi dört tekerlekten çekişi simgelemiyor, Leon Cupra R önden çekişli olmaya devam edecek.

Aracın standart Cupra modellerinden yazılım ile daha güçlü hale getirilmiş motor dışında, güçlendirilmiş Brembo frenler, adaptif süspansiyon sistemi ve yeni egzozlar ile teknik olarak ayrılacak. Ayrıca Seat mühendisleri aracın ön aksının kamber açılarıyla da oynamış. Seat, görsel anlamda ise araçta ön ve arka bölümde yer alan aerodinamik parçalarda karbon fibere yer verirken daha geniş hava girişleri de kullanmış. Bakır renkli yan aynalar, logolar ve jantlar ile araç standart Cupra modelinden ayrılıyor. Araçta kullanılan yan etekler ve spoyler de araca özel tasarlanmış. Aracın renk seçenekleri arasında ise siyah, gri ve mat gri yer alacak.

Aracın iç mekanı henüz paylaşılmadı ancak İspanyol otomobil üreticisi, direksiyon ve vites topuzunun Alcantara ile kaplı olduğunu ayrıca karbon fiber ve bakır renkli ayrıntıların kabini süsleyeceğini belirtti.

Cupra R’nin fiyatı konusunda da henüz açıklama yapılmadı ancak üretimin 799 adet ile sınırlı olacağı söylendi.

İspanyol marka, Leon Cupra R’ye ek olarak yeni SUV modeli Arona ve doğal gaz ile çalışan 1.0 litrelik TGI motora sahip yeni Ibiza‘yı da yine Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtacak.