Seat’ın performans alt markası Cupra, İspanyol üreticiden ayrılarak bağımsız bir marka haline gelmişti. Performans markasının ilk modelleri ise Mart ayında düzenlenecek olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda halka sunulacak.

Cupra, Cenevre Otomobil Fuarı öncesinde yeni modellerini sergilemek için uluslararası bir medya etkinliği düzenleyecek. 22 Şubat’ta düzenlenecek olan bu etkinlikte Cupra logolu otomobilleri ilk defa görme fırsatı bulacağız.

Seat’tan ayrılan şirket, konu hakkında yaptığı açıklamada “Cupra her zaman Seat’ın en sportif ifadesi olmuştur. Şirketin kendi ruhunu, kendi DNA’sını ve kendi kimliğini yeni bir varlık haline getirme zamanı geldi.” ifadelerini kullandı.

Seat’ın hali hazırda Cupra uzantısını taşıyan tek modeli Leon. Kompakt hatcbackin performanslı versiyonu 300 beygir güce sahip 2.0 litrelik TSI motoru içinde barındırıyor. Sınırlı sayıda üretilen Leon Cupra R ise 310 beygir güç üretebiliyor.

Yakın zamanda Cupra logolu araçların artması beklenirken bu araçlardan ilki Seat’ın SUV modeli Ateca olabilir. Sonraki süreçte ise model gamına katılacak coupe formlu bir SUV de Cupra takısını taşıyabilir.

Bu modellerin dışında daha önce Cupra versiyonu olan Ibiza için ise bu segmentte yer alan performanslı hatchback modellere yeteri kadar talep olmadığı gerekçe gösterilerek yeni bir Ibiza Cupra planlarının olmadığı vurgulandı.