Şerit takip sistemleri, öncede sadece pahalı araçlarda bulunan bir teknolojik donanım olarak göze çarparken şimdilerde ise bu sistemleri çok daha uygun fiyatlı araçlarda da görüyoruz. Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü(IIHS), bu sistemin oldukça faydalı olduğunu belirtti.

IIHS araştırma başkan yardımcısı Jessica Cicchino, polis tarafından bildirilen kazalara ait veriler üzerinde çalışarak, şerit takip sistemlerinin ne kadar verimli olduğunu göstermek için bir araştırma yaptı. Ortaya çıkan sonuçlar ise oldukça tatmin ediciydi.

Araştırma, bu tür sistemlerin tek araçlı kazaları, sürtmeleri ve çarpışmaları %11 oranında azalttığını belirledi. Ayrıca, çarpışmalarda oluşacak yaralanmaların da %21 oranında azaldığı ortaya konuldu. Bu veriler ışığında, 2015 yılında gerçekleşen 85.000 kazanın ve 55.000 yaralanmanın bu sistemler sayesinde önlendiği raporlandı.

Araştırma sonuçları hakkında konuşan başkan yardımcısı, ‘’Bu çalışma, şerit takip sistemlerinin, ABD yollarında araçların kaza yapmalarını önlediğinin ilk kanıtı.’’ ifadelerini kullandı.

Cicchinho açıklamasına ‘’Sürücülerin bilgisi dışında gerçekleşen şerit değiştirmelerinin sonucunda yaşanan çok sayıda ölümcül kaza göz önüne alındığında, bu teknoloji çok fazla hayat kurtarma potansiyeline sahip.’’ sözleri ile devam etti.

Şerit takip sistemleri konusunda yapılan araştırmalar, bu sistemin çarpışmaları %50 oranında azaltabileceğini söylüyordu. IIHS, bu rakamlara ulaşılamamasının nedenini ise, sürücülerin Şerit Takip Sistemi’ni sıklıkla kapatarak bu sistemlerin sunduğu güvenlik avantajlarından yararlanmamaları, olarak gösterdi.