Skoda, Tata ile ortaklığın bozulmasına rağmen gelişmekte olan pazarlar için düşük bütçeli otomobil üretme fikrinden vazgeçmiyor.

Aracın platformu ve motor seçenekleri henüz bilinmiyor ancak markanın böyle bir otomobil için bazı fikirlerinin olduğunu tahmin ediyoruz. İlk olarak Hindistan’da piyasaya çıkması beklenen aracın daha sonra ise İran ve Brezilya gibi gelişmekte olan pazarlarda satışını gerçekleşeceği öngörülüyor.

Skoda’nın düşük bütçelere hitap eden otomobilinin 2020 yılında yollarda olması bekleniyor. Ortaya çıkacak otomobilin Hindistanlı marka Tata ile hiçbir bağlantısının olmayacağı bildirildi. Tata, bu otomobil için AMP platformunu kullanmayı planlıyordu ancak Skoda ilerleyen dönemlerdeki çarpışma testi ve emisyon gereksinimleri için bu platformun yeterli olamayacağını ve daha ilerici bir platformu araçta kullanmayı düşündüğü için anlaşmayı bozmuştu.

Volkswagen’in de benzer bir yol izleyerek gelişen pazarlar için bir alt marka üzerinden bu tür bir araç üretmeyi planladığı söyleniyor. Markanın yerel ortağı FAW ile birlikte geliştirileceği iddia edilen bu otomobilin şirket tarafından onaylandığı ve bu modelin ardından yine düşük bütçelere hitap eden bir SUV modelin de ilerleyen dönemde hayata geçirilebileceği gelen bilgiler arasında.

Skoda Citigo görseli kullanılmıştır.