Skoda, Rapid’i kompakt bir hatcback modeline çevirmek için çizim tahtasına geri dönmüş ve bunu da daha önce paylaşılan Vision RS konseptiyle bizlere göstermişti. Skoda için tasarım değişikliği yeterli görülmemiş olacak ki, modele yeni bir isim de bulmuşlar: Scala.

Latincede ‘merdiven’ ya da ‘basamak’ anlamına gelen Scala, Skoda’nın yeni modeli ile birlikte atacağı adımları simgeliyor.

Şirketin CEO’su Bernhard Maier, “Yeni Škoda Scala ile birlikte, Škoda’nın kompakt sınıfında yeni bir paragraf açıyoruz.” diye konuştu. Maier ayrıca, “Bu, sınıfındaki teknoloji, güvenlik ve tasarım standartlarını belirleyen tamamen yeni bir ürün. Scala’nın Skoda için C segmentini yeniden tanımlamadaki en iyi şansı olduğuna eminiz.” ifadelerini kullandı.

Yeni modelin ilk ipuçları Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Vision RS konsepti ile verilmişti. Ancak, muhtemelen üretim modeli konsept kadar agresif görünmeyecek en azından RS versiyonu gelene kadar.

Skoda Scala’nın direkt olarak Volkswagen Golf, Ford Focus, Renault Megane ve yeni Toyota Corolla Hatchback’e rakip olması bekleniyor. Yeni model, tasarımı ve markanın köklerinden gelen işlevsel yapısı ile özellikle Avrupa’da önemli bir pazar payı alabilir.