Skoda, bu sonbaharda Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtacağı konsept modelinin ilk detaylarını ve eskizlerini paylaştı. Vision RS adı verilen konsept model, markanın bundan sonraki üretim modelleri ve performans versiyonlarının sahip olacağı tasarım ögeleri hakkında ipuçları barındırıyor.

Kompakt bir model olarak tanımlanan Vision RS, markanın kompakt modelleri Rapid ve Octavia’nın yeni nesilleri hakkında fikirler veriyor. Konsept modelin hatchback karosere sahip olması özellikle yeni nesil Rapid’in benzer bir tasarıma sahip olabileceği anlamına geliyor.  Aracın 4.356 mm’lik uzunluğu, 1.810 mm’lik genişliği ve 2.650 mm’lik dingil mesafesi de kompakt bir modeli işaret ediyor. Skoda tarafından yapılan açıklamada Rapid’in yeni neslinde Volkswagen Golf’e rakip olacağının açıklanması da bu iddiarı güçlendiriyor.

Konsept modelin tasarımına geçtiğimizde ise keskin çizgiler, gergin oranlar ve karbon fiber elemanlar ile oldukça modern ve agresif olduğunu söyleyebiliriz. Aracın arka bölümünde yer alan spoyler ve difüzör ise aracın sportif karakterine katkıda bulunmuş. Çek üretici ayrıca 130 RS, 180 RS ve 200 RS gibi eski ralli otomobillerine de bu konsept model ile göndermede bulunuyor. İlk olarak markanın motorsporlarına atıfta bulunan konsept modeli göreceğimiz araç ilerleyen aşamalarda ise üretim versiyonu ile karşımıza çıkacak.