Smart, yeni Vision EQ Fortwo konsept modelini Frankfurt Otomobil Fuarı öncesinde tanıttı. Küçük elektrikli otomobil ileri seviye otonom sürüş özelliklerine sahip.

EQ markası altındaki ilk Smart modeli olacak olan araç, şirketin çıkaracağı diğer elektrikli araçlara da öncülük edecek. 2022 yılına kadar 10 adet elektrikli araç piyasaya sürmeyi planlayan Mercedes-Benz, elektrikli Smart modelinden başlayarak geniş SUV modeller de dahil olmak üzere farklı elektrikli araçlar piyasaya sürmeyi planlıyor.

Smart CEO Annette Winkler  araç hakkında, ‘’Smart Vision EQ, gelecekteki kentsel taşımacılığa ilişkin vizyonumuzdur;  Vision EQ en radikal ‘otomobil paylaşım konsepti’aracı: tam özerk, maksimum iletişim kabiliyeti, samimi yapısı, kapsamlı kişiselleştirilebilirlik özellikleri ve elbette elektrik.’’ ifadelerini kullandı.Smart Vision EQ Fortwo, ‘otomobil paylaşım konsepti’ göz önüne alınarak oluşturulmuş. Aracın içinde hiçbir kontrol elemanı bulunmuyor, araç sadece kullanıcının mobil cihazı veya ses girişi tarafından kontrol edilebiliyor. Geleneksel gösterge ekranına da yer verilmeyen araçta 24 inçlik devasa bir ekran bulunuyor.

Araca dışardan bakıldığında ise, yol boyunca geçen yayalar için bilgi görüntüleyen, diğer sürücülerle iletişim kurmak için kullanılabilecek bir siyah panel ızgara dikkat çekiyor. Vision EQ Fortwo’da geleneksel farlar ve arka lambalar yerine, ön tarafında göz benzeri bir şekil alabilen ve arka kısımda kullanışlı bilgileri gösterebilen LED ekranlar kullanılmış.

Elektrikli modelin aktarma organları 30kWh’lik bir pil ile besleniyor. Elektrikli konsept model kullanılmadığı zamanlarda ise bataryalarını doldurmak için kendisini şarj istasyonuna yönlendiriyor.