Hyundai’nin yeni B SUV’si Kona, sınıfına önemli yenilikler getiriyor.

 

Hyundai son yıllarda yaptığı SUV atağını B SUV modeli Kona ile devam ettiriyor. Sıklıkla belirttiğimiz gibi dünya genelinde SUV trendi yükseliyor. Hyundai’de buna ayak uyduran markalardan birisi. Kısa denilebilecek bir sürede dünya üzerindeki beş global markadan biri haline gelen Hyundai, B ve C sınıfında yer alan modeller ile öncelikle halka ulaşmayı hedefliyor. İlerleyen zamanlarda ise Range Rover’lar Cayenne’ler ile rekabet edecek mi göreceğiz.

Şimdi ise gelelim Kona’ya.  Hyundai’nin yeni aile kimliği olan basamaklı tip ızgarayı benimseyen Kona’nın ön yüzü oldukça etkileyici ve güçlü. Çoklu ön far grubu ve LED gündüz sürüş farları ön bölümdeki görsel etkiyi artırıyor.  Tamamen yeni olan Kona’nın tasarımı, sıra dışı ve kaslı hatlardan oluşuyor. Yeni Hyundai Kona 4165 mm uzunluğa, 1800 mm genişliğe ve toplam 1565 mm yüksekliğe sahip.

İç mekândaysa ilk olarak emniyet kemeri, direksiyon ve koltuklardaki dikişler, havalandırma kanallarının etrafındaki çerçevelerin aynı renk olması dikkat çekici bir ayrıntı.

Hyundai Kona’da 1.0 lt ve 1.6 lt olmak üzere, iki farklı turbo beslemeli benzinli motor seçeneği yer alıyor. Altı ileri manuel şanzımanı 120 beygir gücündeki 1.0 litrelik T-GDI seçenekte kullanırken, serinin en hızlı ve en keyifli versiyonu olan 177 beygirlik güçlü 1.6 litre T-GDI motoru da 7 ileri DCT şanzımanla sunuyor.Hyundai’nin kendi geliştirdiği 7 ileri çift kavramalı (7DCT) şanzıman ve dört tekerlekten çekiş sistemi sadece olarak yüksek güçlü 1.6-litre T-GDI versiyonda satışa sunulacak.

Hyundai Kona, Türkiye’de üç  donanım seviyesinde satışa sunuluyor. Modelin giriş seviyesi olan 1.0 litre 120 beygirlik T-GDI motor, altı ileri manuel şanzımana sahip olacak ve önden çekişli olarak satın alınabilecek. Sadece Style donanım seviyesiyle satışa sunulan aracın fiyatı 99.900 TL. 1.6 lt’lik 177 bg üreten motora sahip versiyon ise sadece dört tekerlekten çekişli ve otomatik şanzıman ile birlikte alınabiliyor. Bu kombinasyonla birlikte sunulan Elite donanım seviyesi 130.000 TL’lik etikete sahipken güvenlik donanımlarıyla daha da zenginleştirilen Elite Smart ise 139.000 TL’ye satılıyor.

 

   

test