Yeni Suzuki Jimny’nin Tokyo lansmanı yaklaştıkça model ile ilgili daha fazla bilgi sahibi oluyoruz ve markanın bu konudaki azmine tanık oluyoruz.

Autocar’a konuşan Suzuki’nin Avrupa direktörü Takanori Suzuki, aracın Avrupa’daki yıllık satışlarını arttırmada etkili olacağını umduklarını açıkladı.

Suzuki, 2016 yılında Avrupa’da 245,00 araç sattı. Bu rakam, pazar payının yüzde 1.2’sini oluşturuyor. Önümüzdeki sene, Jimny’nin satışa sunulması ile birlikte Avrupa’da 300,000 adet araç satmayı ve pazarın yüzde 1.5’ini oluşturmayı hedefliyorlar.

Suzuki çalışanları dışında kimse, henüz Jimny’yi canlı görme fırsatı bulamadı. Ancak internete sızdırılan resimleri gören insanların geneli aracın tasarımından çok memnun. Sempatik Jimny düz çizgiler ve kıvrımlı gövde panellerinin karışımı gibi duruyor. Fakat Jeep Wrangler ve Mercedes G Serisi’nin kutuya benzeyen şeklinden ilham almışa benziyor.

Suzuki Jimny piyasaya altında bir adet basamak ile sürülecek. Markanın AllGrip Pro dört tekerlekten çekiş sistemini kullanacak ve gücünü Baleno’da da bulunan 1.0 litre hacme sahip 110 beygirlik motordan alacak.