Tesla’nın Model 3’ün üretimini arttırma girişimleri bazı problemler ile karşı karşıya kaldı.

Şirket yılın üçüncü çeyreğinde 1,500 adet, Aralık ayına kadar ise 20,000 adet Model 3 üretmeyi hedeflemişti. Fakat Tesla, üçüncü çeyrekte sadece 260 adet Model 3 üretti. Bu sayı “üretimdeki dar boğazlık sebebiyle beklenenden biraz daha az.”

Model 3, büyük kardeşleri gibi alüminyum gövdeye sahip değil. Araçta daha çok çelik kullanılmakta ve Wall Street Journal’ın haberine göre şirket, alüminyum-çelik gövde oluşturmak için çok fazla kaynak yapmak zorunda. Bu durum da şirkete bir takım zorluklar çıkartıyor.

Yine aynı habere göre Tesla Eylül ayında hala Model 3’ün üretim bandını oluşturuyordu. Bu sırada da araçlar fabrikanın farklı yerlerinde bir araya getiriliyordu.

Alüminyum gövdelerdeki yapıştırıcı ve perçinler ile kıyaslanınca Model 3 daha fazla kaynak işlemi gerektiriyor. Uzmanlara göre Tesla’nın Model S ve Model X’ten sonra ilk kez Model 3’te gördüğü üretim aşamaları onlar için yeni ve öğrenilmeleri gerekiyor.Elon Musk, Model 3’ün üretim bandının işleyişinin kısa bir videosunu paylaştı. Videoyu Instagram hesabı üzerinden paylaşan Musk bandın gerçek potansiyelinin 10’da 1’i hızında işlediğini belirtti. Video’da iki adet robotik kol aracın parçalarını bir araya getirirken kıvılcımlar uçuşuyordu.

Otomotiv üretimi danışmanı Michael Tracy videoyu izledikten sonra “Direnç kaynağı yapılırken biraz duman çıkmalıdır. Videoda görünen kıvılcımlar kaynak yapılan noktaların kötü planlamadan ötürü çok sıcak olduğunu işaret ediyor. Ya da bu durumda metal sonuna kadar çekilmemiş.” dedi.

Tracy, üretim bantlarının yavaş işlemesinin üretimin pürüzsüzce halledildiği anlamına gelmediğini ve bantların performansının tam hızda daha farklı olacağını da söyledi.

Autonews’e konuşan Tracy, “Bu noktada üretimin yavaş işlemesinin sebebi mevcut problemler ve yapılacak kaynakların yeteri kadar iyi olmayacağının düşünülmesi olabilir.” dedi ve ekledi: “Üretim bandı kabul testindeki kadar hızlı işleyebilmeli.”

Tesla’nın üretimi her ne sebepten aksamışsa da Marka Model 3’ün üretimini arttırmak istiyorsa sıkışık bir program ile karşı karşıya.

The Model 3 body line slowed down to 1/10th speed

A post shared by Elon Musk (@elonmusk) on