Tesla, bu yıl içerisinde tanıtımını yaptığı Model 3’e ilerleyen dönemde performans odaklı bir versiyon getireceğini açıklamıştı. 2018’in ilk yarısında kendisini göstermesi beklenen performanslı Model 3’e ait ilk prototip, şirketin Kaliforniya’daki pistinde test edilirken görüntülendi.

Aracın ortaya çıkan videosunda fazla bir ayrıntı görünmese de kırmızı fren kaliperleri performanslı modeli ele veriyor. Videoda yer alan prototipin standart modele göre gözle görülür şekilde daha çabuk ivmelenmesi de dikkatlerden kaçmadı. Standart modelden şimdilik sadece kırmızı fren kaliperleri ayrılan aracın ilerleyen aşamalarda tasarım ve aerodinamik açıdan ne gibi farklılıklar sunacağı henüz bilinmiyor.

Model 3’ün performans odaklı versiyonu hakkında gelen soruya ise Tesla CEO’su ‘Muhtemelen önümüzdeki yılın ortalarında. Şimdilik odağımız Model 3’ün üretim cehenneminden çıkmak. Daha fazla versiyon= cehennemin derinlikleri’ ifadesini kullanarak takvimde değişiklikler olabileceğinin sinyallerini verdi. Şuanda Model 3’ün siparişlerinde büyük bir birikme var ve üretim planlanan kadar hızlı değil. Şirket, öncelikle hali hazırda bulunan modellerin üretim sorunlarını çözmek, daha sonra yeni bir versiyon üzerinde çalışmak istiyor gibi görünüyor.

Tesla’nın Model 3’ün ateşli versiyonunda çift motor sistemi ve dört tekerlekten çekiş sunması bekleniyor. Mevcut modelin 0-100 km/s hızlanma süresinin 5.1 saniye olduğunu düşünürsek performanslı versiyon ile bu sürenin 4 saniyeye düşebileceğini söyleyebiliriz.