Tesla müşterileri ve yatırımcıları Model 3’ün üretiminde bir süredir devam eden sorunlar nedeniyle oldukça endişeliydiler. Üstüne üstlük Elon Musk’ın 1 Nisan şakası olarak şirketin kötü durumda olduğunu söylemesi ile bu sayı daha da artmıştı. Bu durumun önüne geçmek isteyen Amerikalı üretici, yılın ilk çeyreğindeki üretim ve teslimat rakamlarını açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre yılın ilk çeyreğinde 34.494 adet ile şimdiye kadarki en fazla üretim adedine ulaşan marka, üretimde önemli bir adım atmış gibi görünüyor. 9.766 adet Model 3s’in yanı sıra toplam 24.788 Model S ve Model X‘i üretim bandından indiğini belirten marka bu rakamlar ile birlikte ”Modern çağda en hızlı büyüyen otomotiv şirketi” olduklarını vurguladı. Tesla ayrıca, ”Bu büyüme oranı devam ederse, Ford ve Model T’yi bile geride bırakabilir.” diyerek iddiasını bir kez daha ortaya koydu.

Toplam üretimin üçte birini oluşturmasına rağmen Model 3s üretiminin geçtiğimiz çeyreğe göre dört katına çıktığını söyleyen Tesla ayrıca üretimin haftalık olarak da iki katına çıktığı açıkladı. Üretim ve tedarik zincirindeki sıkıntılarının çözüldüğünü belirten marka, üretim hattındaki güncellemeler için kısa süreli olarak kapatılan fabrikaların da bu gelişimde etkili olduğunu vurguluyor.

Geçtiğimiz hafta 2.020 Model 3s üreten marka önümüzdeki hafta da bu sayıya ulaşmak istiyor. Bunun yanında toplamda 2.000 Model S ve Model X üretmek isteyen Tesla, sorunların çözülmesi ile ilerleyen günlerde üretimin artacağına inanıyor. Elektrikli otomobil üreticisi, önümüzdeki üç ay içerisinde haftalık üretimin 5.000 adedi geçmesini bekliyor.Tesla, üretimin artması ile “iyi bir brüt kar marjı” ve “güçlü pozitif nakit akışı” elde edeceğine inandığından bu sene, standart kredi limitleri dışında özsermayeyi veya borcu artırmaya gerek olmadığını söyledi.

Teslimat rakamlarına geçecek olursak Tesla, 8.180 Model 3s, 11.730 Model S ve 10.070 Model X ile toplamda 29.980 aracı müşterilerine teslim etmiş durumda. 6.000’den fazla aracın da teslimat halinde olduğunu söyleyen marka, Model 3’ün piyasaya sürülmesine rağmen Model S ve Model X’e olan talebin azalmadığını belirtti.

Tesla’da herşey toz pembe değil elbette. Tesla, tüm bu olumlu gelişmelerin dışında, teslimatların gecikmesinden ötürü Model 3 siparişlerinin bazılarının iptal edildiğini söyledi. Ancak Amerikalı üretici, tüm iptallere rağmen Model 3 siparişlerinin yılın ilk çeyreğinde sabit kaldığını açıkladı.