Tesla Model S pazardaki en iyi elektrikli araç olarak biliniyor fakat yeni yapılan bir araştırmaya göre sanıldığı kadar çevre dostu olmayabilir.

Auto Express’in haberine göre MIT, birçok farklı aracın yaşam döngüsünde yaydığı CO2 değerlerini ölçmüş. Bu araçların içinde BMW 7 Serisi, Mitsubishi Space Star ve Tesla Model S de bulunuyor. Sonuçlar ise şaşırtıcı. Grupta yer alan en çevreci araç Space Star modeli, km başına 192 gr CO2 salınımı yapıyor. Tesla Model S km başına 226 gram salarken BMW 7 Serisi de 385 gram CO2 salıyor.Elektrikli bir aracın nasıl CO2 salınımı yaptığını sorguladığınızı duyar gibiyiz. MIT’nin Tranick Laboratuvarı, araçların CO2 salınımı yapabileceği birden çok etmeni araştırdı. Araç üretilirken ve hurdaya çıkartılırken doğaya salınan CO2 de bu etmenlere dahil. Benzin veya elektrik fark etmeksizin bir araca güç sağlamak için salınımı yapılan CO2 değerlerinin de hesabı tutulmuş.

Hal böyle olunca tam elektrikli araç Tesla, Space Star karşısında yenik düşmüş. Araştırma ekibi deneylerinde birkaç varsayımda bulunduklarını fakat elektrikli araç teknolojisini kötülemek gibi bir niyetlerinin asla bulunmadığını söyledi. MIT’den Jesica Trancik durumu “Hibrit ve elektrikli araçlar geleneksel araçlardan daha iyidir.” diyerek açıkladı.