Alman firması Terra E, Tesla’nın Giga-fabrikasına rakip olacak ölçekteki lityum-iyon pil fabrikasının konumunu açıklamaya hazırlanıyor.

Terra E’nin CEO’su Holger Gritzka Bloomberg‘e konuştu. Gritzka’ya göre şirket önümüzdeki ay 34 gigawatt-saatlik pil fabrikasını kuracağı alanı seçecek. Aday bölgelerin dördü Almanya’da, biri komşu bir ülkede olmak üzere toplam beş aday bölge mevcut.

En az 17 partneri sıralayan ve Alman hükümetinin desteğini kazanan proje, 2019 sonlarında gerçekleştirilecek ve 2028 yılında tam kapasiteye ulaşacak.

Yeni pil fabrikası Alman endüstrisinin enerji devriminde yeni bir çağa adım atışının son örneği. Lityum-iyon piller yalnızca plug-in hibrit modellerde değil, aynı zamanda rüzgar ve güneş enerjisindeki kesintili akışların stabilize edilmesine yardımcı olabilecek elektrik ağlarında da kullanılabilecek.

Pil üretim kapasitesi dünya genelinde 2021 yılına kadar en az ikiye katlanacak ve Nevada’daki 35 gigawatt’lık Giga-fabrika’nın tamamlanmasıyla Tesla dünyadaki en büyük ikinci pil üreticisi olacak.

Gritzka’ya göre, taşınabilir ve otomotiv dışı uygulamalar için yükselen bir pazara dokunmayı hedefleyen Terra E’nin pil fabrikası daha çok sabit üniteler için pil üretmeye odaklanacak.