Toshiba, altı dakikalık bir şarjla elektrikli araçlara yaklaşık olarak 320 km menzil sunabilen yeni bir lityum-iyon batarya ürettiğini açıkladı.

Yakıt hücrelerine titanyum niyobyum oksit uyguladığını söyleyen teknoloji firması bu sayede bataryanın pozitif kutbunun kapasitesinin iki katına çıktığını belirtti. Böylelikle çok daha hızlı şekilde şarj edilebilen bataryalar sayesinde elektrikli araçların en büyük sorunu olan bataryaların çok yavaş şarj olması sorunu da ortadan kalkabilir.

Toshiba, Super Charge Ion Battery(SCiB) adını verdikleri bataryaların üretimine 2020 yılından önce başlamak istediklerini belirtti.

Toshiba’nın Ar-Ge patronu Dr. Osamu Hori, ”Yeni titanyum niyobyum oksit anotunun ve yeni nesil SCiB’nin sahip olduğu potansiyel nedeniyle çok heyecanlıyız.” açıklamasında bulundu.

Hori ayrıca, yeni bataryalarının elektrikli otomobil sektöründe önemli farklar yaratacağını vurgularken ”Batarya performansını geliştirmeye devam edeceğiz ve yeni nesil SCiB’yi 2019 yılı için uygulamaya koymayı planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.