Toyota, Pekin Otomobil Fuarı’nda 2020 yılına kadar 10 yeni elektrikli model tanıtacağını duyurdu. Bu açıklama ile birlikte Japon üretici, Corolla ve Levin modellerinin hibrit versiyonlarını da ortaya koydu.

Yeni modellerin Çin’de üretileceğini ve önümüzdeki yıl satışa çıkacağını doğrulayan marka ayrıntı vermekten ise kaçındı. Markanın Japonya dışında üretilen ilk hibrit araçları olma özelliğini de taşıyan modellerin elektrikli kullanımda 50 km’ye kadar da menzil sunabilecekleri öğrenildi.

Gövdesinin altında şarj edilebilir hibirt teknolojisine yer verilen modellere dışardan baktığımızda ise çok büyük farklılıklarla karşılaşmıyoruz. Yeni modelleri standart modellerden ayırmamız için ön bölümde küçük değişikliklere yer veren Toyota ayrıca mavi ayrıntılı marka logosu, mor detaylar ve plug-in hybrid logosu ile farkı ortaya koymaya çalışmış.

Corolla ve Levin modellerinin şarj edilebilir hibrit versiyonlarının yanı sıra Pekinde C-HR’nin elektrikli türevinin müjdesini de veren Toyota, elektrikli versiyonun 2020 yılında piyasaya çıkmasını planladıklarını belirtti.Yeni versiyonların dışında Toyota, Çinli ortaklar ile şirketin elektrikli modellerinde kullanılan temel bileşenler için yerel bir üretim üssü kurmak için çalıştıklarını açıkladı. Bu ortak çalışmanın bir sonucu olarak, şirket 2020 yılında nikel-metal hidrit bataryalarının yıllık üretim kapasitesini 220.000 adede çıkaracak.

Batarya üretimindeki artışın yanı sıra, Toyota 2020 yılında Çin Araştırma ve Geliştirme Merkezinde yeni bir batarya test tesisi açacak. Otomobil üreticisi ayrıca ülkede elektrikli araçlar üretmeye yönelik yerel üretim yapılarını da sürekli olarak geliştiriyor.

Toyota, geçen yıl Çin’de sadece 140.000 elektrikli araç satabildi ancak elektrikli araç serisini geliştirmeye devam eden şirket, bu sayının gelecekte artacağını tahmin ediyor. Toyota’nın Çin bölge CEO’su Kazuhiro Kobayashi konu hakkında, “Dünyada elektrikli araçlar konusunda en gelişmiş ülke olan Çin’deki çevresel stratejimizin tüm yönlerini sürekli ve emin adımlarla ilerletiyoruz.” açıklamasında bulunarak Toyota’nın Çin’deki yatrımınlarının devam edeceğini vurguladı.