Toyota ürettiği hibrit modellerin çoğunu ABD’de satıyor ancak bu güne kadar ülkede hibrit güç ünitelerini üretmiyordu. Bu durum ilerleyen dönemde ise değişecek gibi görünüyor.

373.8 milyon dolarlık yatırım yapacak olan Japon marka, Highlander Hybrid modeli için üretilen benzinli ve elektrik motorundan oluşan hibrit üniteyi bundan böyle ABD’de üretmeyi planlıyor.

Kentucky ve Batı Virginia’da bulunan fabrikalar başta olmak üzere 2 ana tesiste üretilecek olan güç üniteleri için Toyota her iki tesis için de 100 milyon dolardan fazla yatırım yapacak.

Bu fabrikaların dışında Japon firma Alabama’daki tesislerine de 106 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyor. Tennessee ve Missouri’deki alüminyum tesislerine de toplamda 30 milyon dolardan fazla yatırım yapılacak. Toyota’nın CEO’su Akido Toyoda böylelikle ABD’ye 10 milyar dolar yatırım yapma sözüne bir adım daha yaklaşmış oluyor. Japon şirket şimdiye kadar ABD’de 4 milyar dolarlık yatırımda bulundu.

Japon marka şimdiye kadar 10 milyondan fazla hibrit araç üretti ve bu araçların 3 milyondan fazlasını ise ABD’ye göndermişti. Yeni araçların bir kısmı artık sahiplerine daha çabuk ulaşacak ve böylelikle araçların karbon ayak izlerini azaltmasına da katkıda bulunulacak.