Concept-i Ride ve Concept-i Walk konsept modellerini bu hafta başında tanıtan Toyota, Tokyo Otomobil Fuarı için yeni bir konsept model daha tanıttı.

Fine-Comforf Ride olarak adlandırılan modelin ismi kadar tasarımını da anlamak bir o kadar zor. Genel olarak hiçbir segmente tam olarak sokamadığımız aracın yine de güzel göründüğünü söylememiz lazım.

Hidrojen yakıt hücrelerinden gücünü alan model iç mekanda ise yolcularına adeta bir salon havası yaratıyor. 3 koltuk sıralı modelin fütüristik koltukları ise kendi etrafında dönerek yolcuların birbiri ile iletişim kurmasını kolaylaştırıyor.Koltukların bu şekilde hareket edebiliyor olması aracın tamamen otonom sürüş sistemleri ile donatıldığının bir göstergesi. Modelde dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise cama yansıtılabilen bilgi-eğlence sistemi, Toyota bu araçla müşterileri için kesinlikle araçtan daha fazlasını hedeflemiş.

Her bir tekerleğe ayrı ayrı güç veren elektrikli motorlara sahip olan model kısa yapısına rağmen sunduğu dingil mesafesi ile dikkat çekiyor. Ayrıca henüz ayrıntıları paylaşılmayan hidrojen yakıt hücresine sahip güç aktarma organı ile yeni model yaklaşık 620 km’lik bir menzil sunuyor. CO2 emisyonu sıfır olan modelin yakıt dolum süresinin ise sadece 3 dakika olduğu belirtildi.

Konsept model ile ilgili daha fazla bilgiye ancak Tokyo Otomobil Fuarı’nın ardından ulaşabileceğiz.